Федералният резерв на САЩ и Английската централна банка повишиха лихвените си проценти с 0,25 на сто въпреки продължаващите притеснения за стабилността на банковия сектор покрай фалитите на банки.
В сряда президентът на Управлението за федерален резерв на САЩ Джером Пауъл определи банковата система в страната като "здрава и устойчива".
По думите му новото увеличение има за цел да се овладее високата инфлация в страната.
"Процесът за понижаване на инфлацията до 2% има да извърви дълъг път, който вероятно ще бъде неравен", предупреди обаче той.
Във Великобритания ръстът от 4% на 4,25% в лихвения процент на Английската централна банка също цели да се справи с високия темп на растеж на цените за живот в страната.
Това обаче доведе до най-високата стойност на лихвите от 14 години насам. Скоростната инфлация на Острова достигна обаче до най-високите си нива от 40 години насам, като в момента е пет пъти по-висока от предписанията за стабилна икономика.
Именно тази ситуация принуди комитета на Централната банка да действа и да вдигне отново лихвения си процент въпреки притесненията за банковия сектор.
По-високите лихвени проценти означават, че разходите за закупуване на дом и вземането на заеми, например, се увеличават.
Правейки тези дейности по-скъпи, двете централни банки очакват търсенето да спадне, което в крайна сметка да доведе и до намаляване на цените.