Мизерията на Англия срещу Италия: 44 години болка, причинена от Дзола, Балотели и онази дузпа на Пирло Снимка: Getty Images

Националният отбор на Англия вече разби няколко проклятия под ръководството на Гарет Саутгейт, за да постигне най-големия си успех до момента при този селекционер: достигане до финал на Европейско първенство.

За "трите лъва" беше известно, че се дънят при изпълнение на дузпи на големи първенства, но триумфираха при ударите от 11 метра срещу Колумбия на Мондиал 2018 по пътя си до полуфинала на надпреварата.

Три години по-късно те победиха историческия враг Германия в мач от директни елиминации за пръв път от 55 години насам и най-сетне спечелиха полуфинал на Европейско благодарение на спорната дузпа срещу Дания в сряда.

Големият финал, дебютен за Англия на еврофинали, е в неделя и в него Хари Кейн и компания ще трябва да се изправят срещу още една прокоба - защото съперник е кошмарният за тях тим на Италия.

Двата отбора са се изправяли един срещу друг 27 пъти и балансът е 11 победи за Италия срещу 8 за Англия. Не звучи толкова зле, нали така?

Само че от над 40 години насам англичаните имат едва една победа срещу "Скуадра адзура" в официален мач и тя идва през далечната 1977 г.

Тогава Англия побеждава с 2:0 у дома в световна квалификация с голове на Кевин Кийгън и Тревър Брукинг.

С това се изчерпват добрите моменти на "трите лъва" в този сблъсък за последните 44 години. Общо в последните си 8 официални мача срещу този противник, Англия има само една победа.

В деня на финала е време да си припомним колко много болка причини "Скуадрата" на островяните през последните десетилетия:

Италия - Англия 1:0 (юни 1980, групова фаза на Европейско първенство)

Марко Тардели отбелязва единственото попадение от близко разстояние в 79-ата минута и това се оказва единствената победа на италианците в групата.

Тогава първенството е съставено само от 8 отбора и победителите в групите се класират директно за финал.

Англия остава на трето място и отпада, "Скуадрата" остава втора и се налага да се задоволи с мача за третото място, а победител в групата е Белгия, която впоследствие губи финала от Западна Германия.

Италия - Англия 2:1 (юли 1990, мач за 3/4 място на Световно първенство)

Това е официалният мач, който и двата състава имат най-малко желание да изиграят след разочарованията в полуфиналите.

Усилията на Англия срещу Западна Германия завършват със сълзи след пропуските на Стюарт Пиърс и Крис Уодъл при дузпите, докато Италия е сполетяна от същата съдба срещу Аржентина.

В срещата за трето място Роберто Баджо открива резултата след ужасна грешка на Питър Шилтън в последния му мач като вратар на англичаните.

Дейвид Плат изравнява, но Италия има последната дума и Тото Скилачи се разписва от дузпа за победния гол (и негов шести в надпреварата).

Скилачи става изненадващата звезда на италианците в турнира и взима "Златната обувка" на първенството.

Англия - Италия 0:1 (февруари 1997, световна квалификация)

Глен Ходъл поема Англия след Евро 96, но претърпява първо поражение на поста, когато се изправя срещу водения от Чезаре Малдини състав.

Бившият нападател на Челси Джанфранко Дзола открива резултата още в 9-ата минута срещу критикувания страж Иън Уокър, заместващ Дейвид Сиймън на вратата.

Съставът на Ходъл не успява да върне попадението и не за пръв път в този сблъсък италианската защита спира набезите на Англия - за да вземе ключова победа по пътя към Франция 1998.

Англия - Италия 2:4 след дузпи (юни 2012, четвъртфинал на Европейско първенство)

Стигаме до по-скорошните мачове, в които "Скуадрата" причини нови мъки на Англия на големи първенства.

Първо беше четвъртфиналът на Евро 2012, когато редовното време завърши 0:0, макар че италианците бяха по-добри и заслужаваха повече успеха в редовното време.

Англия удържа до дузпите, но там Ашли Йънг нацели гредата, а Джанлуиджи Буфон спаси изстрела на Ашли Коул.

Рикардо Монтоливо пропусна за "адзурите" и даде някакви надежди на Англия, преди диригентът Андреа Пирло да възстанови спокойствието с неустоимо елегантна "Паненка" над Джо Харт.

Алесандро Диаманти вкара последната дузпа, за да прати играчите на Рой Ходжсън вкъщи.

Англия - Италия 1:2 (юни 2014, групова фаза на Световно първенство)

Развоят на тази група беше шокиращ, тъй като вместо европейските грандове, напред продължиха Коста Рика и Уругвай.

Преди страданията си в последвалите срещи, отборите на Англия и Италия се изправиха един срещу друг в напечен двубой, в който Клаудио Маркизио даде преднина на "адзурите", но само две минути по-късно Даниел Стъридж се възползва от перфектното центриране на Уейн Рууни и изравни.

Лошото момче Марио Балотели се разписа в началото на втората част и с това постави неприятно начало на кампанията на Англия, а островяните останаха без победа на първенството.

После обаче Италия загуби от Коста Рика и Уругвай и също трябваше да си събере багажа още след трите мача в групата.

Как ще е сега? Много скоро ще разберем. Предстои ни мач за историята между двете държави.