Италия възкръсна секунди преди края, сълзи за Модрич и Хърватия

Италия възкръсна секунди преди края, сълзи за Модрич и Хърватия Снимка: Getty Images

Европейският шампион Италия беше на няколко секунди от почти сигурно отпадане от Евро 2024, но изравни в 98-ата минута на мача с Хърватия и продължава към елиминациите на Евро 2024.

До последно хърватите водеха с гол на вечния Лука Модрич, но резервата Матия Дзакани ги попари и почти сигурно ги изхвърли от турнира за крайното 1:1.

Хърватите бързо показаха, че са отборът, който задължително трябва да търси победата. В третата минута Сучич стреля много опасно отдалеч, но Донарума спаси.

Някъде след 20-ата минута Италия започна да доминира и на свой ред създаде две положения.

Доминик Ливакович обаче първо спаси удар на Бастони с глава, а после и шут на Пелегрини.

В началото на второто полувреме с намеса на ВАР беше отсъдена дузпа за Хърватия. Причината беше игра с ръка на тъкмо влезлия Давиде Фратези.

Лука Модрич изпълни дузпата, но Донарума хвана ъгъла и спаси. Секунди по-късно Модрич все пак вкара с добавка отблизо, след като изстрел на Будимир беше отразен от италианския вратар.

Италия бързо натисна и Бастони още веднъж стреля опасно с глава. С напредване на времето обаче "адзурите" ставаха все по-нервни.

В 86-ата минута нямаше кой да засече опасно прострелно центриране на Федерико Киеза и до последно изглеждаше, че това ще бъде финалната възможност на Италия да изравни.

Секунди преди края на 8-минутното добавено време обаче защитникът Рикардо Калафиори направи невероятен пробив и пусна към резервата Матия Дзакани, който с превъзходен параболичен удар донесе спасителния за Италия гол.

Междувременно Испания победи с 1:0 Албания и взе трети успех от три мача на шампионата.

"Ла фурия роха" вече си беше осигурила първото място в групата и затова Луис де ла Фуенте заложи почти изцяло на резерви.

Само Аймерик Лапорт запази мястото си от миналия двубой.

Испания бързо откри резултата чрез Феран Торес, който получи от Олмо зад защитата и завърши покрай вратаря.

Това се оказа и единственият гол в двубоя.

На осмифинал Италия ще срещне Швейцария, а Испания ще се изправи срещу някой от третите отбори от другите групи.

Хърватия остава на трето място в група "B", но със само 2 т. и голова разлика -3 има единствено илюзорни шансове да продължи като някой от най-добрите втори отбори.

За да запазят някакви надежди, "ватрените" имат нужда Англия да победи Словения с поне три гола разлика.