За Владо Пенев славата не е била нещо чакано, нито търсено.
Актьорът, чиито изпълнения на театралната сцена и дори само като дублиращ глас във филми и сериали са докосвали публиката десетилетия наред, сам посочва, че широката публика е започнала да го разпознава едва когато е над 50-годишен - след ролята на комисар Попов в "Под прикритие". Спомня си дори как докато вървели епизодите на сериала, зад гърба си чувал "Ей, Попов! Попов!".
А днес, около участията му в риалити формати, отчита, че вече свързват лицето му и със собственото му име, а не с това на негов персонаж. Но отново - популярността никога не е била самоцел за Пенев.
Напротив, той се определя като срамежлив и затворен, колкото и необичайно да изглежда за човек с тази професия. А скромността му веднага печели симпатии, както ще се убедите, когато чуете разговора ни с него в новия епизод на подкаста "Първа страница".
Владимир Пенев гостува на подкаста за хора, книги и (не)истински истории, за да ви разкаже много за себе си: за това как е преодолял своята свенливост по пътя към сцената, за трансформацията в персонаж, за най-големия комплимент, който е получавал, и дори за малките професионални тайни, когато трябва да играеш само с гласа си - за телевизията или в аудиосериал. И още много.
Защото умът на Владо Пенев е цяла вселена от знание, истории и интереси и един час далеч не е достатъчен човек да обходи дори само едно нейно малко ъгълче, но все пак е някакво начало.
Слушайте актьора в "Първа страница" тук:
Вече на 63 години Пенев - достигнал до милиони български зрители чрез ролите си в театъра, в киното и в телевизията - доколко шеговито, доколко не заявява, че чака пенсия.
Същевременно не ограничава работните си ангажименти - напротив, играе с впечатляваща интензивност. В натоварената му програма в началото на месец март бяха "Народът на Вазов" в Народен театър "Иван Вазов" и премиерата на "Една испанска пиеса" на Бина Харалампиева.
В подкаста смело признава, че предпочита репетициите и свободата, която носят, пред подредеността на самите представления. С времето обаче е осъзнал, че това "нежелание" е въпрос на преодоляване - без да премине през това, което не иска да прави, няма да достигне до еуфорията, радостта от това, че е свършено.
Този епизод на подкаста "Първа страница" достига до вас с подкрепата на Storytel.
Кариерата на Владимир Пенев като цяло е пример за преодолените предизвикателства.
Той расте като интровертен тийнейджър и именно покрай кандидатстването си в НАТФИЗ, тогава ВИТИЗ, успява да превъзмогне притеснението си. Това умение да се справя с трудностите остава с него в актьорската професия, която с времето "жестоко обиква", и цени именно предизвикателствата, които всяка роля носи.
Пенев всъщност винаги е бил с публиката, дори с тази отвъд театъра, стояща всяка вечер пред телевизионните екрани. Като дублажен актьор през 90-те години и началото на новия век той става гласа на "чичо Чарли" от "Двама мъже и половина", Рамбо, Батман и Монк от едноименния сериал. Спомнете си как звучат тези персонажи, дублирани на български. Заслушайте се в подкаста. Сега го осъзнахте, нали?
Пенев с усмивка споделя как някои хора дори не му вярват, че е озвучавал Чарли Харпър, героят на Чарли Шийн, в "Двама мъже и половина". Още един комплимент за артист, който не наслагва себе си върху персонажа чрез разпознаваемия си глас, а напротив - с този глас помага на персонажа да "оживее" и пред българска публика.
Години по-късно актьорът има възможност да застане отново пред микрофон - той е гласът на българския аудиосериал "Мамник" от писателя Васил Попов, достъпен за слушане в платформата Storytel. Пенев разказва за различните предизвикателства при записа на историята, в която се преплитат хорър и фолклор в една съвременна среда - като това да може да предаде напрежението в атмосферата на слушателя и как е използвал стар свой трик, за да знае за кой персонаж какъв глас да използва.
В подкаста отговаря и на най-любопитните въпроси, които зрителите имат към актьорите - как се дистанцира от своите персонажи, къде свършват те и къде започва той... И защо срамежлив човек като него (както сам се описва) може спокойно да бъде и гол на сцената.
Своебразно разголване е и проектът "Поетите LIVE", където Владо и негови колеги представят българска поезия. Всеки актьор сам избира стиховете, които според него отговарят на зададената тема, и да сподели нещо, което те вълнува. Пенев разказва и за това как го е докоснало стихотворението, което Стефан Цанев е написал, мислейки за него.
Естествено, в "Първа страница" обръщаме внимание и на книгите в живота на госта - от сблъсъкът с "Война и мир" до наскоро прочетените "Щиглецът" на Дона Тарт и "Карай плуга си през костите на мъртвите" на носителката на "Нобелова награда" Олга Токарчук.
За натрупаната умора и чаканата пенсия, за актьорската игра и режисурата, за първата татуировка, направена на 60-ия му рожден ден, и за (може би) следващата - всичко това и още може да чуете от Владо Пенев в подкаста "Първа страница", общ проект на Webcafe.bg и "С книги под завивките".
Подкастът "Първа страница" е общ проект на Webcafe.bg и "С книги под завивките" и продължава да ви среща с интересни и вдъхновяващи личности от различни сфери, за да ви разкажат те за своите житейски и кариерни пътища, литературни вкусове и всичко друго, за което се сетим да ги попитаме.
Среща с нов гост ви очаква винаги в четвъртък на всеки две седмици, а за да не пропускате епизод, може да се абонирате за подкаста тук: