След кръга: Кризата за Челси и Жозе продължава

Снимката, която показва сезона на Челси досега - всички около тях се радват, а Жозе е с посърнала, невярваща физиономия...
Уест Хем – Челси 2:1
Победи над Арсенал, Ливърпул, Манчестър Сити и сега – над Челси. Усет Хем живее да наказва големите този сезон. Тимът на Жозе Моуриньо запази чиста мрежа в предишните си два двубоя във всички състезания, но Мауро Сарате проби Бегович още в 17-ата минута и даде аванс на „чуковете”. Два бързи жълти картона за Неманя Матич – в рамките на по-малко от 10 минути – усложниха още повече положението на гостите. Още повече – на полувремето, Жозе Моуриньо и неговият асистент бяха отстранени от резервната скамейка и пратени на трибуните. Останали с човек по-малко на терена, „сините” успяха да изравнят малко след началото на втората част. Тогава обаче на терена се появи Анди Керъл, който при едно центриране се извиси най-високо и с първия си гол от януари насам осигури трите точки за Уест Хем. Така, кризата при шампионите се задълбочава – Челси остава на 15-ата позиция с 11 спечелени точки от 10 кръга. „Чуковете” пък продължават да летят високо и са трети, на две точки зад лидерите Манчестър Сити и Арсенал.
Лестър – Кристъл Палас 1:0
Никой не може да спре Варди. 10 гола в 10 кръга за английския нападател. Разписа се в седми кръг поред. Асистенцията пък дойде от другата звезда на „лисиците” този сезон – Рияд Марес. Когато Варди и алжирецът се разбират толкова добре, Лестър може и да мечтае за място в Европа в края на сезона. Тимът на Клаудио Раниери е пети, на точка от топ 4 и на три от лидерите Сити и Арсенал. Първа чиста мрежа за „лисиците” през този сезон и пица от Раниери за целия отбор – награда за сухата мрежа.
Астън Вила – Суонси 1:2
Късен гол от Андре Аю коства не само точката на Вила, но и поста на Тим Шерууд. Интересното е, че братът на Андре – Джордан – даде аванс на бирмингамци преди Гилфи Сигурдсон да изравни. Вила вече е на дъното на класирането със само четири точки и единствено представянето на Джак Грийлиш дава надежди на „виланите”. При Суонси – когато Аю или Гомис бележи, нещата си идват на мястото.
Стоук Сити – Уотфорд 0:2
Уотфорд се задържа. Тимът на Кике Санчес Флорес спря серията на Стоук от четири поредни победи и дръпна на седем точки над опасната зона. Игало този път не се разписа, но даде подаванията и за двата гола и показа, че не е само реализатор. Изглежда, че Уотфорд ще даде сериозен отпор в битката за оцеляване и дори да изпадне, ще го направи със стил.
Норич – Уест Бромич Албиън 0:1
УБА може да стане специалист по победите с 1:0. Втора поред и общо четвърта този сезон. Всъщност, това са всички победи за „дроздовете” през кампанията досега – четири, и четирите с по 1:0. На два пъти Бераино и на два пъти Рондон печелеха мачовете за УБА. С тези двамата в предни позиции, бъдещето във Висшата лига за „дроздовете” изглежда розово.
Арсенал – Евертън 2:1
Е, явно и Венгер може да се научи. Предпочете Жиру пред Уолкът и нападателят му се отблагодари с гол 36 минути след началото на мача. По-малко от две минути по-късно, Косчелни направи 2:0, а преди края на полувремето Рос Баркли изравни, благодарение на щастлив рикошет в крака на Габриел. С Жиру в предни позиции, Арсенал изглежда много по-опасен и колкото по-рано го осъзнае Венгер, толкова по-добре за „артилеристите”, които се изравниха по точки с лидера Ман Сити. С тази си игра и с добрите намеси на Чех, Арсенал наистина изглежда като претендент за титлата.
Съндърланд – Нюкасъл 3:0
Голяма победа за „черните котки”. Първа през сезона, у дома, в дербито на Североизтока. Първи успех и за Сам Алардайс начело на Съндърланд. Очаквайте още много от „черните котки”. Големия Сам е тук. Има много време до края на сезона и Съндърланд няма да се даде. Особено с Алардайс начело.
Манчестър Юнайтед – Манчестър Сити 0:0
Дербито на Манчестър се превърна в тактическо надлъгване между двамата мениджъри. Точката бе по-полезна за Сити, който отново е на върха, докато Юнайтед вече е четвърти. Няколко добри спасявания на Харт и напречната греда отнеха победата от „червените дяволи”, но Сити показа шампионски манталитет и взе точка от „Олд Трафорд”. Невинаги парите са гарант за зрелище, но състезанието е дълго – помнят се само крайните победители.
Борнемут – Тотнъм 1:5
Хари Кейн се разигра и Тотнъм се събуди. Най-голямата победа за „шпорите” от началото на сезона и втора поредна загуба за Борнемут с 1:5. Време беше за Кейн да започне да бележи, защото без неговите голове, Тотнъм едва ли ще има сили за местата, даващи право на участие в Европа следващия сезон.
Ливърпул – Саутхемптън 1:1
Трето поредно равенство за Юрген Клоп начело на „червените” и общо пето за Ливърпул във всички състезания. Добрата новина е, че мърсисайдци са без загуба в девет поредни мача, но скоро феновете ще искат победи. „Светците” също продължиха добрата си серия и вече нямат загуба в пет поредни двубоя. Осем точки в последните четири кръга – и то срещу отбори като Суонси, Челси, Лестър и Ливърпул – изобщо не е зле. Двата отбора остават с еднакъв точков актив – по 14 – и продължават борбата си за евроквотите.

Тъкмо когато си помислиш, че нещата в Челси започват да се случват по правилния начин, идва още едно полуидиотско представяне.

Не е само до загубата, проблемът в клуба е в съблекалнята, в липсата на дисциплина, в липсата на респект към играта и към официалните лица.

Изгонен Матич, изгонен Жозе, изгонен асистент – един шампион не може да си позволи подобно отношение, още повече в лондонско дерби.

В Манчестър пък се очакваше истинското дерби на кръга, което обаче не се състоя. Играчи за над половин милиард паунда излязоха на терена и си спретнаха безвкусно 0:0.

Точката позволи на Сити да си върне лидерството, въпреки че Арсенал диша във врата на „гражданите” със само по-лоша голова разлика.

В галерията може да видите по-подробен анализ на всички мачове от кръга: ново добро представяне от Оливие Жиру, поредния гол на Варди и събуждането на Хари Кейн.