Обяснено: Защо дори при тези разперени ръце на Данило не бе отсъдена дузпа срещу Ювентус (видео)

Някои го определихме като "леко съдийско рамо", но се оказва, че по правилата в Италия дори тези разперени ръце на Данило не означават дузпа.

Ювентус продължи победната си серия и вече е с пет поредни успеха в Серия "А" след минималното 1:0 срещу Верона в четвъртък вечер. Всички обаче продължават да говорят за ситуацията с ръката на Данило в наказателното поле на Юве.

15 минути след победното попадение на Мойз Кен мощен удар на Павел Давидович срещна широко разперената ръка на Данило, но реферът не отсъди дузпа. По-изненадващото е, че колегите му в тъмната стаичка дори не го извикаха да преразгледа ситуацията.

Това се получава в случаи, в които главният съдия и реферите, отговарящи за ВАР, са на едно и също мнение. В случая решението им бе категорично - няма дузпа за Верона.

С това се съгласяват и редица бивши италиански рефери, които в момента работят като анализатори към телевизиите.

"Стопкадърът на тази ситуация показва разперената ръка на Данило, което означава дузпа - каза бившият съдия Тициано Пиери за RAI Sport. - Но трябва да разгледаме положението в движение. Правилата гласят, че ако футболист използва ръката си, за да се предпази при приземяване, това не се наказва.

В тази ситуация Давидович рита топката много силно и (Данило) няма време за реакция. ВАР съдиите са преценили, че това движение (на ръката) е в реда на нормалното и ръката е използвана за приземяване, а не се движи към топката."

В края на двубоя Верона съдията все пак отсъди дузпа, но този път бе викнат от ВАР-а да преразгледа ситуацията. И правилно. На повторенията се видя как Леонардо Бонучи стига първи до топката и не фаулира Верди, а точно обратното - бранителят на Юве бе потърпевш в ситуацията.

Накрая Алекс Сандро се превърна в герой и грешник за гостите едновременно. В добавеното време бразилският бек бе изгонен с директен червен картон за нарушение срещу Верди, който излизаше сам срещу Войчек Шчесни. Сандро обаче не само че бе длъжен да извърши фаула, за да не рискува победата на своя тим, но и го направи изключително професионално - точно преди наказателното поле, за да няма и минимален шанс да бъде отсъдена дузпа в полза на противника.

В крайна сметка "бианконерите" успяха да си тръгнат от Верона с пълния комплект точки, с което запазиха четвъртата си позиция. Юве е само на две точки зад втория и третия Лацио и Милан и на 10 зад лидера Наполи.

Битката за Топ 4 обаче ще е жестока, защото само на точка зад "старата госпожа" са Интер и Аталанта, а на още една дебне и Рома.