Двудневният референдум срещу еднополовите бракове в Румъния приключи с неуспех за инициаторите му - едва 20,4% от всички граждани с право на глас се явиха пред урните на 6 и 7 октомври. За да бъде приет за валиден резултатът, избирателната активност трябва да надвишава 30 на сто.
Въпросът, поставен на гласуване, засягаше промяна на текста в румънската конституция, който дефинира какво е семейството. В настоящия вариант на текста, то е определено като "съюз между съпрузи". Инициаторите на референдума настояваха това определение да се промени на "доброволен съюз между мъж и жена". В лагера на защитниците на традиционното двуполово семейство застана активно и цялата Румънска православна църква.
Противниковата кампания заложи на стратегията "Бойкот на референдума" с надеждата да го провали по "служебен" път - и това се оказа успешен ход. Съюзът "Спасете Румъния" на Дан Барна, който беше единствената голяма партия в опозиция на референдума, поиска оставката на цялото правителство заради "пропиляването на 40 милиона евро обществени пари за една фантазия".
Румъния не признава правен статут на еднополовите двойки, не предоставя законова защита на правата, които съществуват за хетеросексуалните семейства. Все пак няколко дни преди референдума Конституционният съд на Румъния отсъди, че хомосексуалните двойки имат равни права на личен и семеен живот като традиционните семейства.