Сушата в Европа в момента е най-лошата от най-малко 500 години насам - това става ясно от доклад на Съвместния изследователски център на Европейската комисия, представен в началото на седмицата.
Според говорителя на ЕК Йоханес Барке докладът предоставя първа подобна оценка за ефекта на горещините това лято, като тепърва данните от него трябва да бъдат проверени в края на сезона.
Изследването на Съвместния изследователски център на ЕК показва, че към 10 август за общо 47% от територията на Европа е било достигнато ниво на предупреждение за суша, докато 17% от изследваните региони са били в състояние на обявена в пълна тревога.
Основни причини за тази тревожна ситуация бяха оскъдните дъждове в редица региони на континента, както и поредицата от горещи вълни, които минаха през Европа от май насам.
Това повлия на речните зауствания и нивата на реките в цяла Европа. Това намаляване на водните обеми също предизвика негативен ефект върху енергийния сектор както за водноелектрическото производство, така и за охладителните системи на други електроцентрали.
Един от преките ефекти на това засушаване се видя върху добивите на земеделската реколта от летни култури, като най-засегнати са царевицата, соята и слънчогледът, става ясно още от изводите на доклада.
"Почвената влага и растителният стрес са силно засегнати", пишат авторите на документа, като се изброяват над 10 държави, в които опасността от суша нараства, като в този списък попадат и трите най-големи икономики на континента - Германия, Франция и Великобритания.
"Останалата част от Европа, която вече е засегната, поддържа стабилни силно-сухи условия", се казва още в анализа към изследването.
От доклада става ясно, че регионите, където условията се влошават най-много, са тези, които вече са били засегнати от сушата през пролетта на 2022 г. - например Северна Италия, Югоизточна Франция и някои райони в Унгария и Румъния.
Изследователите прогнозират, че до ноември в западния евро-средиземноморски регион вероятно ще има по-топли и по-сухи условия от нормалното.