Радиото и днес има място в живота ни - с говор и музика.
Далеч сме от времената, в които семейството се е събирало около приемника, за да слуша радио пиеси. Далеч сме и от онзи период, в който радио ефирът е определял най-големите хитове. Първо телевизията, а след това и интернет заеха силни позиции в определяне на дневния ред на музикалните ни вкусове.
Но все пак и днес радиото ни информира и забавлява - дали за кратко в автомобила или градския транспорт, дали в любимото ни заведение.
А връзката между радиото и музиката остава все така силна. Пример за това е колко много велики песни е вдъхновило и продължава да вдъхновява радиото.
Ето защо по случай 25 януари - рожденият ден на Българското национално радио (БНР), сме събрали едни от най-запомнящите се парчета, които в някаква степен празнуват и възпяват радиото. Без претенции за изчерпателност или дори радиофоничност, а просто с леко припомняне, че музиката е навсякъде около нас - дори буквално чрез радиовълните.
Queen - Radio Ga Ga
Предвидим, но абсолютно оправдан избор. Вечен хит, написан през 1984 г. от барабаниста на групата Рождър Тейлър и изцяло предназначен да се върти по радио. Песента, освен това, отразява в реално време огромната промяна за музиката, която настъпва мощно именно през тези години покрай клиповете.
Името на песента идва от невръстния син на Тейлър, който, чувайки лоша песен по радиото, казва "радио ка-ка". Парчето е посветено именно на това, че визията има все по-голямо значение за успеха на песните.
В него са споменати и две от най-значимите събития, свързани с радиото - пиесата "Война на светове" на Орсън Уелс, която за пръв път показва невероятната сила за влияние на масовите медии, както и речта на Уинстън Чърчил през парламента месец след като става премиер през 1940 г.
R. E. M. - Radio song
За това парче от 1991 г. фронтменът на R.E.M. Майкъл Стайп казва, че то е нещо като майтап с абсолютно всички. Особено с диджеите и техните песни. Неслучайно в песента участва рапърът KRS-One, което ѝ придава доста различно от обичайното за групата звучене.
Първоначално KRS е трябвало само да припява "hey, hey", но в крайна сметка се включва в края на "Radio song" с речитатив.
The Clash - This is Radio Clash
Класически пънк от 1981 г. Песента, в която The Clash обясняват идеята си за собствена радиостанция, но дори не е част от студиен албум на групата. Пусната е като самостоятелен сингъл и в компилации. Затова и има два варианта на текста.
Освен това песента е трибют към зараждащата се по онова време рап сцена на Ню Йорк.
The Buggles - Video Killed the Radio Star
Абсолютна класика. Не само заради очевидната си прозорливост - песента е от 1979 г., но и защото всички са чували парчето, но не и групата.
Това е първият сингъл на британската ню уейв банда от дебютния им албум. Интересното е, че песента е написана от трима музиканти, двама от които я записват с групата, а третият - паралелно с друга група.
Вдъхновена е от дистопичен разказ, в който нямо момче е в свят, в който звуците се произвеждат от машини. Неслучайно, това е и първият клип, излъчен при старта на MTV в САЩ през 1981 г.
Rage Against The Machine - Guerrilla Radio
Единственото парче на Rage, попадало в топ 100 на "Билборд". Носител на "Грами".
Посветено е на президентските избори в САЩ през 2000 г. и начина, по който медиите влияят на кампаниите на Джордж Буш и Ал Гор. Представлява прочита на бандата по въпроса за смисъла от демокрацията.
Използвано е за какво ли не - от филм за маунтин байк и видеоигри до филм на Майкъл Мур, в който Мур убеждава политика-консерватор Алън Кейс да танцува на песента заедно с тинейджъри.
Joy Division - Transmission
Първото голямо парче на групата, с което те преминават границата на пънка към своя собствен уникален облик.
За песента от 1978 г. музикалният критик Грейл Маркъс казва: "Това е драматизация на разбирането как слушането на радио е самоубийствен жест. Убива мозъка и ограбва душата ти".
Парчето има десетки кавъри, включително и от руска пост пънк група и италианска блек метъл банда.
Stereophonics - I Wouldn't Believe Your Radio
Уелсците пускат песента през 1999 г., а клипът е вдъхновен от рокерската класика Easy Rider.
Вокалистът Кели Джоунс споделя, че е сънувал как Джордж Харисън и Ринго Стар припяват песента, а на сутринта е написал това, което е запомнил.
Rammstein -"Radio
Най-скорошният трибют на радиото - от 2019 г., също вдъхновен от времената, когато това е била единствената връзка с част от света. В случая - със западния свят и рок музиката. Парчето разказва за времената в Източна Германия, когато тайното слушане на западни станции беше наказуемо, но непреодолимо изкушение.
Иронично, като повечето клипове на Rammstein, и този на "Radio" е великолепен и неизменна част от парчето.
Rush - Spirit Of Radio
Името на една от най-известните песни на канадските рокаджии идва от слогана на радиостанция в Торонто.
Парчето е от 1980 г. и също възпява промяна - навлизането на рекламата в радио ефира. Започва с китарен риф, който представлява радио вълна. Има и леко реге влияние, което става характерно за групата в следващите албуми.
ZZ Top - Heard it on the X
Песента отдава дължимото на мексиканските радио станции близо до границата със САЩ, чийто сигнал е толкова силен, че се хваща и в Америка.
Началните букви на всички тези станции са X.
Така, без да иска, човек чува как мексикански проповедник се опитва да продава молитвени дрехи с автограф от Исус, разказва басистът Дъсти Хил за вдъхновението за парчето от 1975 г.