Китаристът на легендарните Queen Брайън Мей разкритикува решението Британските музикални награди (BRIT Awards) вече да нямат различни отличия за мъже и жени изпълнители, а наградата за артист да е една и да е полово неутрална.
"Това е решение, което е направено без достатъчно обмисляне. Много неща си работят добре и трябва да бъдат оставени така", коментира Мей пред британския Mirror.
"Писна ми хора, които се опитват да променят неща, без да мислят за дългосрочните последствия", допълва той и обяснява, че някои промени са подобрения, но други не са.
Мей дори посочва, че според него Queen днес нямаше да бъдат смятани за достатъчно многообразна банда, че да получат отличия на подобни церемонии.
"Щяха да ни принудят да имаме [в бандата] членове с различен цвят на кожата, различни полове и щеше да е нужно да имаме транс[сексуален човек]. Знаете, че в живота не трябва да е така. Можем да бъдем отделни и различни", коментира Мей.
"Фреди [Меркюри] дойде от Занзибар, не беше британец, не беше бял като такъв - на никого не му пукаше, никой никога не го е обсъждал. Той беше музикант, беше наш приятел, беше наш брат. Не се налагаше да спрем и да мислим: "О, трябва ли да работиш с него? С правилния цвят [на кожата] ли е? С правилните сексуални наклонности ли е?". Нищо подобно не се се случвало и намирам за плашещо това, че сега трябва да си толкова пресметлив за всичко", казва още Мей.
За т.нар. култура на отмяната допълва, че тя създава "атмосфера на страх навсякъде, защото хората се страхуват да кажат това, което наистина мислят". Според него това ще доведе до някакъв вид "експлозия".
Малко след публикуване на тези коментари Мей се видя принуден да обясни в Instagram какво е имал предвид. Той посочи, че е бил "причакан" от журналист след събитие, а думите му са били извъртяни, за да се намекне, че не е приятелски настроен към транссексуалните хора.
В публикацията си китаристът се извинява на всеки, който се е почувствал обиден и посочва, че сърцето му е отворено за хора от всякаква раса, пол и сексуалност, допълвайки, че всички заслужават уважение и равно място в света.
Решението на ръководството на т.нар. BRIT Awards да направят отличията полово неутрални, дойде след критики на музиканта Сам Смит, че липсва приемане на изпълнителите, които не се определят като мъж или жена (какъвто е случаят с него).