Търси се

Странно, отдавна софийски квартал не познаваше такова чудо.

Навсякъде разлепени снимки на красив млад човек с един надпис отдолу - "Помогнете да открием Ники".

Редките ми връщания от чужбина отдавна ме сблъскваха с все повече безразличие и отчуждение. Чудех се къде изчезна всичко - карнавалите със сватбените дрехи на родителите, купите с череши, изнесени на площадките от грижовните ни баби, игрите навън... Пред блока ни цареше безмълвие.

Срещите със съседите ми напоследък бяха гарнирани само с прибързано затворени врати с трясък. Забравих лицата, които обичах - те се изплъзваха като уродливо-болен човек, който не иска да бъдат видени раните му.

Единственият, който продължи да бъде същият усмихнат и добър съсед, беше бай Марин. Зачуден го попитах какво става, кого търсят. И неговата врата се тръшна - този път от безсилие, но преди това получих ценен дар, мъжът ми натика нещо в ръцете... Не исках да настоявам за повече внимание, трябваше да съм тук, в дома си, две седмици.

Зачетох подадената огромна тетрадка.

Онемях.

После разбрах защо милият бай Марин бутна вратата... На мен ми се искаше да извикам, да викам и крещя до... края на света.

Дневникът на момчето Ники и дневникът на мъжът Ники бяха в ръцете ми, четиво в две части, четиво различно като деня и нощта. Четиво, което обясняваше цялата тишина в родината ми.

Ще се опитам да разкажа....

Знаете, има деца, които се отличават от връстниците си - винаги. Те са усмихнати, ведри и весели. Гледани с много любов, те са такива и към света - доверчиви, жизнерадостни, излъчващи щастие. В детството, когато всички избираме естествените си авторитети, те са другарчетата, които измислят най-хубавите забавления, те са най-бързите, сръчните, всеки иска да е до тях.

Четях приказната история на малкия Ники , успехите, наградите, влюбванията. Гледах картинките, нахвърляни набързо отстрани, и се чудех как може толкова талант да има в един човек... Аз съм художник. Точността на преценката ми е... в залите по света, където са моите платна.

Мислех, че чета приказка, от тези вълшебните, където всичко е красота. Момчето си записваше всяка усмивка, която получаваше. С кеф разказваше как помагал по математика, как измислял пиеса, как прогонили големия гаден Ясен, който им взимал масата за тенис пред блока. Балове, момичета, вдъхновения - уважение и обич към всичко, търколило се в живота му. Четях и постепенно - благодарение на тези красиви спомени - почти се случи чудото, трясъкът на затръшнатите около мен врати започна да изчезва...

После стигнах до годините на промените, които не пожалиха никого - едни потънаха в безпомощното несправяне с времето на тарикатлъка, други освирепяха за имане.

Тътреха, крадяха, трупаха... от чуждия живот, от чуждата битка, от чуждия труд.

Ники разказваше за болестта на баща си, за майката, съкратена от института, за помощта на Петко, намерил му работа. През мрачните облаци на живота пак грееше душата на този слънчев младеж - с благодарност, с надежда за помощ.

И после дойдоха вратите, тези същите, дето гонеха и мен , чак до цветните ми делници в новия ми живот.

Момчето вече записваше друго - забравата, предадените приятелства, злорадата посредственост, докопала се до престиж: "Тина има апартамент в центъра - голям! Защото баща й познавал правилните хора! А татко викаше, че те нямат приятели - за тридесет години в тях не били идвали гости на купон! Не искам апартамент, а само работа, за да имам пари да помагам у дома"... "Срещнах Иван, едва завърши училище, сега имал диплома за висше образование. Как я е получил като от абитуриентския ни бал ни са минали само три години!?"

Думички - прости и кратки, въпроси все по-кратки. Безразличие и безличие на света...

Последният цитат от срещите с приятели беше въпросът: - "Ти кат можеше всичко, що го закъса така, бе брато?"

Момчето останало само, родителите починали, в дневника не пише нищо, но се разбира... има само портрети на майката и бащата, много рисунки - перфектни рисунки. До тях обещания към обичаните хора, разговор с мъртвите - събирам пари, ще уча, ще стана художник.

И най-чудното чудо - решението за изход.

Вече младият мъж продавал кръвта си, за да живее. Болните, които получавали от нея, оздравявали. Дори лекарите видели, че неизлечимите случаи се превръщали в фантастична приказка с чудесен успешен край. Търсили го хората заради целебната помощ на добрия човек, който с обичта си заразява света, молели го до даде кръв за техните близки, молели го за помощ вече и докторите...

Момчето записвало и давало по ред, не сменило цена, хората дори говорели, че само след разговор с него се усещали по-чисти, добри, мили. Тук вече младият мъж е събирал в дневника си афоризми за откритата надежда...

А най-долу в дневника, под разказите му стоят няколко изречения от бай Марин, написани с печатни букви: "Кучето на Ники го бутнала кола, то му беше единственият другар. Мен ме немаше тука два дена, само два дена. Никой не спрял да му помогне, да спре кръвта, да го заведе на доктор, а все коли карат. Ники го намерил вечерта - още живо,а след секунда то издъхнало в ръцете му. Изхвърлил всичко през балкона и изчезнал... Сега тия го търсят, заради добрата кръв на добрия човек. Бегай, момче, бегай... Тия не те заслужават"

Затворих тетрадката и вратите, яростно ритани във входа, започнаха да тропат в душата ми.

#1 Citizen X 03.07.2014 в 11:54:21

Ужасно!!! Весела, кому е нужна тази поредна порция гной? Чии рани ще бъдат заздравени от подобни визии и писания? Толкова ли е модерно измежду протоснобите да "хранят" де що видят? Момиче, имам новина за теб - обществото ни се съвзема. И то без твоето участие, даже благодарение на факта. А както се очертава, имам и нещо като съвет към теб - стой си при платната. Явно егоизма ти е прелял над способността за човешка емпатия. Но да, там където се излагат и купуват "светски" платна е така. Тук животът е една пъстра картина, макар и с тъмни отсенки. Дадено е на всеки от нас да добави своя цвят, както, впрочем, и ти направи...

#2 Джулай Морнинг 03.07.2014 в 15:46:50

Ужасно е наистина,но ужасът е от тази действителност,а не от това,че някой я изразява и синтезира!Добре,че са младите да виждат нещата от страни и да ни казват как точна изглежда кошмара в който живеем,защото потънали в него се носим по течението и ни обхваща безразличието,спираме да чувстваме,спираме дори да мислим..! Такова общество ли искаме,нека се замислим..Нека всички си спомним отминалите много по-човешки години и се постараем да върнем поне частица от тях...НЕКА! Браво на авторката,продължавай момиче,има нужда от такива като теб,да събуждат заспалите ни мозъци от кошмара в който живеем!

#3 venkobul 03.07.2014 в 16:18:04

Браво Весе. Благодаря ти за това, че успя да докоснеш сърцето ми. Написаното дълбоко ме трогна. На нас, в този момент са ни нужни много такива като теб и Ники, за да излезем от мъглата на забвението, в която едни други хора успяха да ни набутат и продължават да ни държат там. Явно така им харесва.

#4 mima 03.07.2014 в 17:14:00

В този текст има нещо неизказано или нарочно прикрито, или всичко е измислено. Не ми е приятно да чета манипулативни разкази претендиращи за истинност. Защо един млад и здрав мъж не може да си намери работа и трябва да продава кръв, което ако не се лъжа е на границата на закона? Даже доктори са го молили да купуват от него - това е абсурдно. Освен това има правила за кръводаряването и те регламентират това да става максимум 6 пъти годишно за мъжете. Как ще се издържа от това? И аз обичам да си поплаквам на истории, но тази е нарочно манипулирана да е сълзлива.

#9 Ben Dover 03.07.2014 в 21:56:34

Щом към средата вече ми се искаше да си нарежа вените, значи определено си заслужава. Стила на писане е уникален. 6+ от мен!

#19 паяка 05.07.2014 в 18:05:17

Старите кучета трябва да се подкрепяме!

#21 Ben Dover 06.07.2014 в 10:09:25

Големи сте пеерази, за кво трябва да подлагате всичко на щателно разнищване, разискване и гледане под лупа като идеята е просто да си нарежете вените. Без въпроси. Не ви е срам, НЕовце такива.

#26 Citizen X 07.07.2014 в 11:04:47

И в крайна сметка, госпожата със "светските" платна се оказа най-обикновена нихилистична лелка...

Новините

Най-четените