Един от плюсовете на глобалния елит е, че поне той знае какво се случва наистина.
Ние, заблудените маси, трябва да чакаме с десетилетия, за да открием, например, кои са педофилите по високите етажи на властта, кои банки обслужват мафията или са се разорили.
Елитът би трябвало да има информация в реално време - за да може да прави точни прогнози на тази база.
Но миналата седмица разбрахме, че това е станало почти невъзможно. Тогава Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) разпространи прогнозите си за световната икономика до 2060 г.
Според тях, първо, растежът ще се забави до около 2/3 от сегашните темпове. Второ, неравенството ще нарасне в огромна степен. И трето - има голям риск климатичните промени допълнително да влошат още повече ситуацията.
Въпреки всичко, светът ще бъде 4 пъти по-богат, по-производителен, по-глобализиран и по-високообразован, казва ОИСР.
Ако се затруднявате да осмислите двете половини на тази прогноза, не се бойте - същия проблем имат и някои от най-добрите икономисти в света
Световният растеж ще се забави до 2.7%, по данни на международния тинк-танк, защото се изчерпва ефектът на наваксването, който засили растежа в развиващите се страни (в това число чрез ръст на населението, образование и урбанизация).
Близкото до стагнацията положение в развитите икономики означава, че през следващите 50 години дългосрочният среден растеж няма да надвишава 3%, което е доста ниска прогноза.
Увеличеното търсене на висококвалифицирани работници и автоматизацията на повечето функции, извършвани от средната работна ръка, означава, че неравенството ще нарасне с 30% като обща прогноза.
Към 2060 г. в страни като Швеция неравенството ще е достигнало нивата, наблюдавани в момента в САЩ: предградията на Стокхолм ще наподобяват в социален аспект градчето Гари, Индиана - станало нарицателно за изкуствено създаден индустриален център, превърнал се в призрачен град заради масовата емиграция на безработните жители след кризата.
Всичко това е допълнено от климатичните промени, които заплашват да унищожат крайбрежните земи и земеделието през първата половина на 21 век, с което ще смъкнат около 2,5% от световния БВП. Този срив може да достигне 6% в Югоизточна Азия.
Най-мрачната част от доклада на ОИСР, обаче, не са описанията на дългосрочните прогнози, а промените, които анализаторите приемат за сигурни.
След това идва и проблемът с миграцията
За да проработи главният сценарий на тази прогноза, експертите очакват, че Европа и САЩ ще погълнат 50 млн. имигранти до 2060 г., а останалата част от развитите държави трябва да приемат още 30 млн. души. Ако това не се случи, работната сила и данъчната база ще се свият толкова страховито, че държавите може да фалират.
Основният риск, който моделира ОИСР, е че развиващите се страни напредват толкова бързо, че хората спират да мигрират. По-очевидният риск обаче е друг - за него дойде сигнал от Франция с 27% за Националния фронт на Марин льо Пен и от Калифорния с бурните протести срещу имигрантите - населението на развитите държави да не иска да приеме външни хора. Това обаче изобщо не стои като вариант за бъдещето.
Сега се опитайте да си представите света по прогнозния сценарий: Лос Анджелис и Детройт изглеждат като Манила - мизерни бедняшки квартали до строго охранявани небостъргачи; британският трудов пазар - смесица от светлокожи пенсионери и новопристигнали млади емигранти; работните места, носещи средни доходи, са почти напълно изчезнали.
Родените през 2014 г. по това време ще са или 45-годишни адвокати, или 45-годишни бармани. Няма да има много междинни варианти.
Капитализмът ще е в четвъртото си десетилетие на стагнация и ако дотогава не сме направили нищо по въпроса с въглеродните емисии, ефектите от климатичните промени ще са станали съвсем сериозни.
ОИСР има ясно послание за света: за богатите страни най-доброто на капитализма вече е приключило.
За по-бедните - които в момента изживяват блясъка и омаята на индустриализацията - нещата ще приключат към 2060 г. Ако искате по-висок растеж, заявява ОИСР, той ще за сметка на още по-голямо неравенство. И обратно. Дори за да се постигне скромен среден глобален растеж с темпове от 3%, човешкият ресурс трябва да стане "по-гъвкав", а икономиката - по-глобализирана.
Мароканските имигранти, катерещи се по огражденията на испанския град Мелила, всъщност трябва да бъдат приветствани с отворени обятия, масово, с темпове около 2-3 милиона годишно в развития свят, непрекъснато през следващите 50 години. И това трябва да се постигне, без да се разпадне глобалният световен ред.
А, има и един данъчен проблем.
Докладът посочва, че заради поляризацията между високи и ниски доходи, ще се наложи да преминем - както съветва и Томас Пикети - към данъчно облагане на богатите. Проблемът тук, както изтъква ОИСР, е че собствеността на активите - без значение дали са състезателни коне с титли в състезания и родословие, тайна банкова сметка или авторското право върху логото на някой бранд - изглежда непроследима, защото те се намират в юрисдикции, посветили се на избягването на данъчното облагане на богатите.
Предписанията на ОИСР - повече глобализация, повече приватизация, повече икономии, повече миграция и данък върху богатствата (ако има как да бъде приложен успешно). Но не всички ще спечелят.
Окончателният извод от доклада е, че рано или късно ще се появи алтернативна програма "още от същото".
Защото населението, въоръжено със смартфони и с будно съзнание за човешките си права, просто няма да приеме бъдеще на голямо неравенство и нисък растеж.
Да ви е*а и глупавите анализи! В коя историческа епоха и къде по света някога е имало равенство, та сега всички плачат всички плачат от някакво неравенство и чертаят апокалипсис постоянно? Демографските проблеми са едно, ама на тая база да говориш че капитализма се изчерпва е тотална глупост. А капитализма ще се изчерпи точно тогава, когато хората променят своя нрав, т.е. желанието за лична изгода, за лично щастие, за хубав живот и т.н. Тоест никога! Нещата които се изчерпаха (комунизъм, разни религии и.т.) разчитаха на обратното - всеобщо равенство, любов между хората, вечен мир......все неща, които не са в човешката природа, а само в пожеланията.
Ончо, ти все едно си излязъл от някоя реклама, която ни убеждава, че има кредити, които лесно се дават, лесно се харчат и лесно се изплащат. Няма ли да ти уври главата, че съществуват проблеми, по които, за да се изкаже човек, малко от малко трябва да е информиран по въпроса. Умнико, и баба знае, да надрънка ни в клин, ни в ръкав един куп глупости, които изобщо не касаят поставения проблем и с най-тъпо самодоволство да заключи, че проблем няма.Но и на мене толкова ми е акъла, че ти обръщам внимание...... Аз поне мисля, че прогнозата за бъдещето на света си е напълно достоверна, и вероятно ще се сбъдне, ако не се намесят фактори, които да забавят въздействието на напълно обективни процеси. Разбира се, ако на капитализма, в днешния му вид, се гледа като на свещена крава и ако на самата идея ,нещо в него да се промени, се гледа като на комунистическа ерес, то не хората, (които , според прогнозата ще бъдат лумпенизираното мнозинство през 2060 г), ще бъдат причина за катаклизми, а околната среда. От 20-тина години Китай от изостанала селска страна се превърна във втора или трета ,няма значение, индустриална сила и е главен замърсител на околната страна. Ами Индия, Бразилия......., С половин градус се е увеличила средната температура и вече климатът е нещо много по-различно отпреди 20-тина години,непрекъснато се убеждаваме в това, ами когато се увеличи с 5 градуса........?
Неравенството не е присъщо само на капитализма, имаше го и при социализма. И беше много по-уродливо, затова и то стана причина за краха на системата. А не, защото нямаше банани по магазините и чакахме с години да си купим кола. Ето един най-разпространените пример за такова неравенство: проектантът на една язовирна стена, независимо от високата си квалификация и отговорност, получаваше в пъти по-малка заплата от кой да е от бригадирите на бетонджийските бригади на стената. Аз като инженер започнах със заплата малко по-голяма от тази на чистачките. И да беше само това – отношението към така наречените специалисти беше подигравателно-снизходително не само от ръководството на предприятията (партийната номенклатура), но от целия „работнически или селски колектив”. В употреба бяха „титли” като „инженерчето”, „докторчето”, „агрономчето”............, които явно показваха нашия социален статус. Когато за първи път отидох в един голям машиностроителен завод на запад и видях с очите си как един началник цех, с предпазната си каска под мишница стоеше „диван чапраз” пред инженера и репликите му бяха само: „Да, г-н инженер.”; „Ще бъде изпълнено, г-н инженер.”, разбрах нагледно защо Западът спечели студената война.
"...От 20-тина години Китай от изостанала селска страна се превърна във втора или трета ,няма значение, индустриална сила и е главен замърсител на околната страна. Ами Индия, Бразилия...." Чакай бе, нали Китай беше социализъм? Значи всичко е точно. Капитализма загива, а социализма векува. Аз лично под капитализъм не знам какво разбирате, дайте да уточним първо понятията.
Ончо, рожбо. От умствените ти напъни да си „на всяка тенджера похлупак”, не проумяваш и елементарни неща. Аз коментирам статията, не твоите „бисери”, Климатичните промени са над такива понятия като капитализъм и социализъм, Проблемът е, че все повече по света страни, както и Китай, започват бързо да се индустриализират, без да се съобразяват много с промените на околната среда. Големите компании изнасят производствата си в страни където не само заплатите са ниски, но и където не са принудени да правят разходи за да обезопасяват от екологична гледна точка производствата си. И това резултира в все по-ускорено нарушаване крехкото екологично равновесие на земята, което е гаранция не само за съществуванието на човека, но и на живота изобщо. Между един „апологет” на капитализма като Ончо и един партен активист от близкото минало няма никаква ралика. Ако някой тогава изкажеше и най малкото съмнение, не в социализма като цяло, а в някой от неговите аспекти то реакцията им беще така категорична като тази на Ончо сега, при най-малкото съмнение в „делото” на капитализма.
Такааа!!! Някой може ли да ми посочи страна в света в която има капитализъм След като я посочи, да бъде така добър да се опровергае.
Янаки И кое точно от брътвежите ти за екология води до извода, че капитализма се изчерпва? Демек къде точно виждаш връзката между двете? Щото можеше да изброиш същите неща и от тях да заключиш примерно, че социализма се изчерпва, християнството се изчерпва, исляма се изчерпва или каквото друго си искаш да се изчерпи. А аз да защитавам капитализма е малоумно, щото в човешката природа си е заложено едно нещо и дали някой го защитава или напада е без абсолютно никакво значение.
Ончо, ще се опитам да ти обясня. Пазарната икономика доказа своите предимства, защото пазарът си има прости и ясни правила – законът за търсенето и предлагането дава възможност на всички, които са преприемчиви, способни и готови да рискуват да преуспеят, всеки за себе си. Но всяко нещо си има и обратна страна - производствената дейност неизбежно нанася вреда на околната среда. До време тези вреди са обратими, но това време мина. До прди 50 години се смяташе, че природните ресурси са неизчерпаеми, но се оказа, че това съвсем не е така. От друга страна икономиката за да съществува трябва да има годишен ръст, което се осъществява при циклично нарастване на потреблението. Трябва да се консумира повече от предната година, за да не се срине икономиката. Колкото повече се произвежда, толкова повече намаляват природните ресурси и се влошава глобално вече околната среда. За да се намери решение, а то е неотложно при тези форс мажорни обстоятелства КАПИТАЛИЗМЪТ ТРЯБВА ДА СЕ ПРОМЕНИ. Колкото и еретично да изглежда, но освен да работи за личното си щастие всеки играч на пазара ще трябва да се подчинява и на регулации, които възможно е драстично да намаляват печалбите му. Аз не виждам при толкова много участници на пазара, всички с егоистична нагласа, да се постигне тази нова нагласа - солидарност, която се свързва неизбежно с комунистическия мироглед. А че нещо необичайно се случва с климата, мисля че е извън съмнение.
Капитализмът се изчерпа от момента в който растежа се превърна от добра новина, в абсолютно необходимо условие за стабилност. Такава една система лети с нарастваща скорост към стената на ресурсно технологичните си ограничения. Следва катастрофа. А тия глупаци, създали прогнозата просто не са познали - искат да решават проблеми на 21-век с икономическите понятия на 20-ти. Няма как да стане. Това което им липсва в уравнението, е че има такива условия, при които обществата се отказват от "благата" си, когато са изправени пред по-голямо унищожение. Не си мислете, че "Искам пък" е вечно и вечно ще движи съвременният свят.
"Искам пък" движи света откак светува и ми е чудно как ще го промениш. А мантрите за изчерпване на ресурсите и тава на технологиите са стари също колкото света. Много ми е интересно как ще промениш човека на "Ами не искам вече, толкова ми стига". Това даже Джизъс не е успял...
Искам пък да чукам съседката и съседката на съседката.... Мога да ти дам доста примери със съвременни и древни общества, в които тази нужда е сериозно ограничена от самата структура на обществото. "Искам всеки ден да ям месо"- прочети пак "Записките" на Захари Стоянов..Пенсиите ще са основният двигател който ще принуди страните в Европа да приемат нови и нови емигранти с "отворени обятия" Ами... хиляди години не е имало такова нещо, за старите са се грижили синовете им. Не е трудно хората да си го припомнят. Германия през 29 и 39-та на 20-ти век коренно различна, много бързо се обръща листото. Едно и също общество със същите хора, пък доста различно. Арабските и турски нашествия създават в средновековна Европа едно доста по-фундаменталистко общество, отколкото е днес Саудиска Арабия и Иран. Страстите човешки може да са вечни, но доколкото са разпищолени зависи от тоягата и чергата, и лесно се променят.
Не можеш да сравняваш така нещата, защото преди 2 века за да стигнеш до съседното село е отнмеало една седмица, а сега отнема 15 минути. За да те напсувам на другия край на света ми отнема една секунда, а не половин година път на писмото с камили. Процесите са различни, но всичко се движи от твоето "Искам пък" Аз успях да те напсувам където и да си за една секунда, а ти ще искаш да се измисли начин да ми праснеш една по муцуната оттам където си за половин секунда и това движи прогреса.... Измислям си малко, ама схващаш идеята Капитализма ще умре, когато човека се откаже от личната си изгода във всяко действие. Тоест - една секунда след като умре човечеството. И много след като са измрели всички останали утопии...
16Оня Дето Го Трият | 11.07.201423:01 .... Измислям си малко, ама схващаш идеята Капитализма ще умре, когато човека се откаже от личната си изгода във всяко действие. Тоест - една секунда след като умре човечеството. .............................................................................................. През 4-ти век по времето на император Теодосий, човешките нужди и стремления са били същите, но нито следа от днешните капиталистически обществено икономически модели не е бил на лице. Защо вярваш, че в бъдеще човешката природа трябва да се промени, за да може да съществува в една различна и нова обществено -икономическа реалност? или може би не съм разбрал понятията ти и под "капитализъм" разбираш нещо в по широк план?
@ борис "...През 4-ти век по времето на император Теодосий, човешките нужди и стремления са били същите, но нито следа от днешните капиталистически обществено икономически модели не е бил на лице...." А да не би да е имало някакво равноправие между всички хора, за което плещите сега? @Сеекер "...Сегашната икономика изкуствено се стимулира - рекламите по ТВ ти внушават, че трябва да имаш новия телефон/телевизор/компютър/кола - дори старите да ти върши още работа.." Що за глупост? Че кой те кара да ги купуваш? Затвори се в землянка и не купувай нищо. Не знам какво работиш, но сигурно и там ти плаюат запата за това, че някой купува вашия продукт, а не си казва "абе на мен не ми трябва, имам един стар и ми върши работа" "...Ресурсите не са безкрайни, но са далеч от изчерпване докато замърсяването си е факт, ще дойде момент - в не особено далечно бъдеще - когато водата ще е много по ценна от тези телефони и прочие на пазара и няма да я има така свободно и годна за употреба..." А ако може да ни обясниш защо това да означава край на капитализма, а не край на хиндуизма да речем? Ми като свърши водата няма да има и индуси...що пък точно за капитализма се хвана?
А вие всъщност защо свързвате "краят на капитализма", със някакъв комунизъм, социализъм и прочие доктрини от 19-ти век? Нали става въпрос за прогноза за бъдещето, а не за миналото?