Какво искат мъжете? Да нямат коремче, да не оплешивеят и да имат готино гадже. Защо не и тяло на гладиатор. Всъщност, страховете за външния вид не са типични за жените. Просто за тях се говори повече.
Младите - независимо дали търсят порция кръв на бойното поле или шанс да иронизират историческите неточности в секссцена между Темистокъл и Артемизия - се наредиха на опашки за световната премиера на "300: Възходът на една империя" в края на миналата седмица.
И въпреки че някои родители може да забранят на децата си да гледат филма с редкия "R" рейтинг заради кръвта и насилието, би трябвало да се притесняват повече за въздействието на потните, покрити с плочки тела.
Не спираме да говорим за натиска върху момичетата и жените да изглеждат слаби и секси, но
дискусиите за възприемането на тялото често игнорират мъжете. А те са все по-изложени на риск от нездравословно поведение заради неувереност и комплекси относно телата си.
Мъжете чувстват натиск да трупат мускулна маса и да качват килограми, не да ги свалят
Средностатистическото младо момче иска между 7 и 12 кг повече мускули и 3-4% ръст на телесните мазнини. Ново изследване, публикувано в изданието JAMA Pediatrics през януари т.г., установи, че 18% от момчетата много се вълнуват от теглото и външния си вид.
Ако не успеят да постигнат тези нереалистични цели, това може да им докара депресия, рисково поведение (от рода на употреба на алкохол и наркотици) и хранителни разстройства.
Въпреки че около 15% от момчетата, притеснени за теглото си, искат да отслабнат, почти половината искат да качват повече мускули, а друга една трета се вълнуват и от увеличаване на мускулната маса, и от отслабване.
Много от тези промени са резултат от послания и образи от медиите. И филмът 300 води в
насърчаването на нереалистични стандарти за мъжка хубост. "Подкрепят" го видеоигрите и рекламите за дрехи, бельо, парфюми, които показват разголени мъже.
Когато оригиналният филм 300 излезе по кината през 2006, изнурителна фитнес-програма, наречена "Тренировка по 300", заля фитнесите в САЩ, привличайки мъжете, надяващи се да постигнат гладиаторски тела.
Тренировката, подготвена, за да вкара актьорите от филма в добра (бойна) форма, имаше доста базова концепция: 300 повторения на различни упражнения без почивки. Това се оказа толкова тежко, че на актьорите във филма се налагаше да тренират по 6 часа на ден, пет дни в седмицата в продължение на 4 месеца, преди изобщо дори да опитат "Тренировки по 300". Само един
актьор - Ендрю Плийвин, реално успя да завърши тренировката.
В интервю пред сп. "Men's Health" Джерард Бътлър призна, че не е могъл да тренира в продължение на година след заснемането на 300, защото програмата го е докарала до пълно физическо изтощение.
И все пак доста издания, включително и "Men's Health", препоръчаха версии за начинаещи и средно напреднали на "Тренировки по 300". YouTube бе залят от видеа, описващи как да се изпълняват програмите с упражнения.
Изведнъж обикновените мъже започнаха да се стремят към телата от 300. Защо? Мускулестите мъжки тела, които красят киноекраните, карат момчетата да мислят, че са тотално
неадекватни.
Изследванията показват, че 25% от мъжете със здравословно тегло смятат, че са твърде слаби. А
скорошно проучване на TODAY/AOL Body Image установи, че мъжете се притесняват от външния си вид повече, отколкото за здравето им, семейството, връзките или професионалния им успех.
53% от мъжете казват, че се чувстват неуверени за външния си вид поне веднъж седмично. Родителите, учителите и лекарите често пропускат мъжките разстройства на храненето и теглото,
защото симптомите им не са идентични с тези при жените, констатира скорошна публикация в The
Atlantic. Повечето изследвания за хранителни разстройства се концентрират върху момичета, които гладуват или се заставят да повръщат, за да изглеждат слаби.
Момчетата са склонни към различен вид нездравословно поведение - те маниакално тренират, вземат натурални, но не попадащи под контрола на регулаторните органи субстанции, от рода на прах или шейкове, за да качват мускулна маса, и понякога дори използват анаболни стероиди.
Подобно поведение може да навреди на растежа на момчетата в ранна възраст, а в случая на стероидите и да доведе до поведенчески проблеми, гняв и депресия.
"Вместо да правят нещо нездравословно, за да отслабнат, те използват нездравословни начини да
качат маса и мускули," коментира д-р Алисън Файлд, доцент по педиатрия в Бостън и водещ автор на изследването на JAMA Pediatrics.
Учените и лекарите не са особено бързи в дефинирането на тънката граница между поведение,
демонстриращо загриженост от здравословното състояние, и прекалено, вече нездравословно поведение при мъжете и момчетата.
Поради това вероятно ще мине известно време, преди обществото да бъде напълно наясно с рисковете, създавани от прекаленото подчертаване на невъзможни физически цели.
Чакай да се изокам в тая тема за радост на моите фенове Не разбирам нищо от фитнес, но според мен мъжете с огромни мускули смятат, че това е много привлекателно за другия пол точно както жените с напомпани джуки смятат, че са привлекателни за нас. И при двете на практика е нула. Обаче самозаблудата те кара да ги помпаш и да се снимаш в огледалото
Ех, пак ли не съм прав.....
Освен това има разлика между обем на мускула и силата му. Може да си като човечето на Мишелин, но някой жилав хамалин да те сгъне на геврек. В момента, в който мускулите почнат да те правят тромав, помпането става напълно излишно според мене. Най-смешни са тия дето не блъскат за мускули равномерно и направят некви огромни ръце и гърди, а си остават с клечести крака.