Кои са най-големите притеснения, когато си избираш апартамент за почивка през Airbnb - дали е достатъчно чисто, дали домакинът е читав и дали няма да е сложил скрити камери в имота, за да следи какво правят гостите.
Е, поне за последното вече има решение, след като платформата обяви намеренията си да забрани използването на камери за наблюдение вътре в имотите, отдавани под наем.
До 30 април домакините, които работят с Airbnb навсякъде по света, ще трябва да премахнат всички камери и други средства за наблюдение вътре в самите апартаменти и къщи.
Техниката за наблюдение извън рамките на имота пък ще трябва да не са насочени към вътрешността му.
Промяната в политиките на компанията слага край на възможността, която досега се даваше на домакините да инсталират охранителни камери в общите части на отдаваните имоти - коридори и всекидневни.
Според досегашните правила собствениците трябваше да разкрият официално ако са поставили техника за наблюдение на мястото. И преди сегашните промени беше изрично забранено да се поставят камери в баните и спалните, където гостите отсядат.
Въпреки това обаче в продължение на години камерите за наблюдение продължаваха да бъдат проблем.
В свои оплаквания в платформата клиенти са посочвали, че са намирали скрити камери в имотите, където отсядат през Airbnb, понякога дори и в спалнята.
От своя страна собствениците много често посочват, че за тях поставянето на камери е начин да обезсърчат гостите си да организират големи партита или въобще събирания на повече хора в имота, които след това да доведат до сериозни щети в мебелировката.
Едно от решенията, които биха дали тази сигурност на домакините, са устройства за наблюдение на шума, които да се инсталират в апартаментите. По този начин собствениците ще могат да знаят кога гостите им са си поканили още гости в разрез с правилата.
Няколко компании вече са започнали с разработката на подобни технологии, които да отчитат кога звукът на даденото място надхвърля определени децибели.
Клиентите на платформата обаче са повече от доволни от промяната в общите условия.
Така те няма да усещат това нахлуване в личното им пространство, сякаш постоянно са следени - усещане, което определено може да вгорчи ваканцията на всеки.
"Наистина сме благодарни, че Airbnb се вслуша в онези от нас, които призоваваха компанията да постави безопасността и поверителността на първо място", казва Алберт Фокс Кан, основател и изпълнителен директор на Surveillance Technology Oversight Project - организация, подкрепяща поверителността.
От AirBnb мотивират решението си с това, че в по-голямата част от обявите в платформата не се споменава за поставянето на системи за наблюдение, което означава, че новите правила няма да засегнат повечето автори на обяви.
Компанията също така ще разследва всички докладвани нарушения на новите правила. Установените нарушители ще бъдат санкционирани, като ще бъдат премахвани отделни обяви или цели потребителски профили.
Някои гости продължават да се притесняват, тъй като за тях по-големият проблем са не камерите, които домакините поставят явно, а тези, които остават скрити и не се обявяват никъде.
Според новите правила собствениците ще трябва да разкриват в обявите си дали използват други средства за наблюдение - шумови детектори или външни камери.
Външните камери ще бъдат разрешени, само когато те не снимат пространства с очакване за по-висока поверителност, например външни душове или сауни, става ясно още от съобщението на компанията.
Междувременно някои специализирани издания дават съвети за онези потребители, които се притесняват от скрити камери.
Най-простият начин е да загасите всички светлини в имота и с фенерче внимателно да осветите всяко пространство вътре, внимавайки за отблясъци. По този начин можете да забележите дали някъде има скрит обектив на камера.
Проблемът с този метод е, че той изисква доста прецизност и внимание, а някои обективи са наистина малки и трудни за забелязване.
Това може да се подобри, ако използвате фенерчето на телефона си, а през приложението за камерата гледате за знаци за инфрачервени лъчи от камерите. Ако видите странни лилави или бели петна, те може да са издайнически сигнал за работеща камера.
Другият начин е да се провери WiFi мрежата - като гости на съответния имот би трябвало да имате достъп до нея. За целта свалете приложение за сканиране като Fing. То ще ви позволи да видите всички други устройства, които са се свързали с конкретната мрежа.
Важен момент в случая е, че не всички камери са свързани с интернет. Също така камерите може да са свързани с друга WiFi мрежа.
Ако искате наистина точна и сигурна проверка за устройства за наблюдение, можете да използвате детектор за радио вълни, който да намери безжични всички работещи безжични устройства в имота.
Повечето такива детектори са достатъчно малки и удобни, за да се използват при пътувания.