Депутатите станаха на крака и почетоха с едноминутно мълчание жертвите на комунизма.
Пленарното заседание днес започна с декларации на парламентарните групи по повод 1 февруари, който се отбелязва като Ден за признателност и почит към жертвите на комунистическия режим.
Декларации по темата изчетоха председателят на СДС Румен Христов от името на ПГ на ГЕРБ-СДС, Никола Минчев от "Продължаваме Промяната", Станислав Атанасов от ДПС и Людмила Илиева от "Демократична България".
Нито един от депутатите на "БСП за България" не влезе в пленарната зала, преди да свърши частта за почит на жертвите на комунизма. Това е поредна година, в която социалистите избират да игнорират публично Деня за признателност и почит към жертвите на комунистическия режим.
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов напусна залата на Народното събрание при едноминутното мълчание в памет на жертвите на Народния съд.
На 1 февруари 1945 г. Народният съд осъжда на смърт 147 български обществени личности, които са в основата на политическия елит на страната преди началото на окупацията на СССР.
Сред екзекутираните са тримата регенти, 67 депутати, 22 министри за периода 1940-1944, в това число и министър-председателите проф. д-р Богдан Филов, Добри Божилов и Иван Багрянов, 47 генерали и полковници, издатели на централни вестници и публицисти.
Разправата с противниците на режима включва още 226 доживотни тъмнични, 8 двайсетгодишни, 946 петнайсетгодишни, 687 десетгодишни и 3741 по-кратки присъди, като мнозина от осъдените са убити от изтезания и побоища веднага след задържането им.
Според доклад на Държавна сигурност за девет месеца в страната са изселени 28 131 души и хиляди са убити.
До голяма степен усилията на дошлите на власт комунисти са мотивирани от желанието на новата власт да "разчисти" жилищни площи за "заслужилите другари" веднага след 9 септември.