"Чухме крайни мнения, но Русия спрямо България е приятелска държава." С този коментар лидерът на БСП, вицепремиер и министър на икономиката Корнелия Нинова обрисува пред bTV настоящата ситуация с позицията на страната ни по отношение на Русия и войната в Украйна.
"По-голямата част от обществото у нас смята Русия за приятелска държава - затова беше и този висок процент да не изпращаме оръжия. Втората част са политическите оценки - там чухме крайни мнения, дори на хора в коалицията. Спрямо България е приятелска държава", посочи Нинова.
Думите ѝ контрастират на фона на издадения от Кремъл списък с неприятелски държави на Русия, в който България фигурира ясно.
В коментар на въпрос защо, щом е наш приятел, Москва ни спира газа, вицепремиерът заяви, че не може да коментира сделката с "Газпром", тъй като това не е в нейния ресор.
"Вероятно това е ответен отговор на санкциите, които се налагат срещу Русия. Ето защо подобно замеряне със санкции и контрасанкции трябва да спре. Прекалено много емоции, светът има нужда от разум", посочи лидерът на социалистите.
Тя не даде пряк отговор на въпроса според нея кой трябва да спечели войната - Русия или Украйна, но коментира, че самата война трябва да спре, тъй като тя е в основата на всички проблеми и че няма значение кой печели и кой губи.
"Какъв е смисълът да убиеш чужда икономика докато самоубиваш своята? Тази надпревара трябва да спре", коментира Корнелия Нинова.
Тя беше категорична, че страната ни ще наложи вето на предложените от Европейската комисия нови санкции срещу Москва, сред които попада и идеята за ембарго на руския нефт и нефтени продукти.
"Ембаргото би затруднило икономиката, би увеличило безработицата. Решението да се наложи вето е добро за България", се мотивира министърът на икономиката, като допълни, че макар България действително да може да преработва и нефт от други места, ще отнеме време докато рафинериите пренастроят системите си, а ще излезе и по-скъпо.
Нинова посочи още, че един подобен ход ще удари икономиката и потребителите, които няма да могат да поемат по-големия ръст в цените, тъй като "всички компенсаторни мерки до момента са изядени от инфлацията".
Затова и тя е категорична, че България трябва да отстоява вето срещу ембарго върху руския петрол, тъй като Кремъл щял да намери алтернатива за износа на своите суровини, докато ние нямаме своя алтернатива за доставките.
За пореден път Корнелия Нинова отхвърли критиките към нея, че България изнася оръжие и боеприпаси за Украйна въпреки заявената позиция, че не го правим.
"Ние оръжие и боеприпаси за Украйна не изнасяме. И за Русия също, от години. България изнася за над 50 до 60 други държави. Когато те го купят, то става тяхна собственост и България няма право да търси отговорност от тези държави какво правят с това оръжие", заявява Нинова и допълни, че е абсурдно да я обвиняват в лицемерие по темата.
Тя засегна и критиките на президента Румен Радев за оръжията, като коментира, че думите му са манипулация, тъй като именно по договори на неговото служебно правителство сега се изнасят оръжия.
Самата тя пое лична отговорност за издигането на държавния глава, като по думите ѝ именно тя е била факторът, който му е позволил да стане президент.
"Аз имам лична отговорност за успеха на Румен Радев. Никой не го познаваше, срещу мен застана цялата партия и цялата държава. Един месец съм обикаляла по села и паланки с него, той не можеше да говори политически. Всичко това бяха усилия на БСП", заяви Нинова.
Затова и тя коментира, че е изненадана от някои от реакциите му, като изрази надеждата си той да остане обективен в оценките си.
На свой ред тя го посочи непряко като отговорен за сегашната "неясна ситуация", тъй като по думите ѝ "Продължаваме промяната" са отроче на президента, но екипът Петков-Василев-Янев-Манолова не си говори и всеки напада всекиго".
"Народът ни постави в тази конфигурация на правителството. Нашата роля в този кабинет е на здрав разум и да се опитваме да тушираме конфликтите, и да търсим решения", посочи още Корнелия Нинова.