Спасена с хаштаг - историята на 18-годишната Рахаф и нейното бягство към свободата

Вечерта на 5 януари 2019 г. Тъжна и трагична картина се разкрива от един новосъздаден профил в Twitter, който отправя към всички молба за помощ. Бягайки от семейството си в Кувейт, 18-годишната саудитка Рахаф Мохамед ал-Кунун публикува поредица от туитове от хотелска стая в Банкок, в които разказва историята си.

Към този момент тя стои в хотелската си стая, а паспортът й е отнет от тайландските власти, които се очаква да я депортират обратно в Кувейт при родителите й, които по нейни думи я тормозели психически и физически постоянно.

Затова тя се обръща към единственото възможно спасение, което вижда - новосъздаден акаунт в Twitter, в който има едва 24 последователи.

"Аз съм момичето, което избяга в Тайланд. Сега съм в истинска опасност, защото саудитското посолство се опитва да ме принуди да се върна", пише на арабски тя в първия си туит въобще.

След това публикува нещо, което вече е наистина трудно да бъде пренебрегнато просто така: "Страхувам се. Семейството ми ще ме убие." Хора започват да забелязват туитовете на Рахаф и скоро след това се появява хаштагът #SaveRahaf.

Само няколко минути след това американско-египетската активистка Мона Елтахави попада на този хаштаг и се включва с помощта си. Тя превежда от арабски на английски туитовете на Рахаф и ги публикува, за да бъдат видени от стотиците хиляди нейни последователи. Няколко часа по-късно туитовете и хаштагът привличат вниманието и на международната правозащитна организация Human Rights Watch. Фил Робъртсън, заместник-директор на неправителствената организация за Азия, също се включва в кампанията.

"18-годишната саудитка Рахаф Мохамед Ал-Кунун е задържана в летище Банкок, паспортът й е конфискуван от саудитското посолство, което й е попречило да продължи към Австралия. Тя търси убежище, тъй като се опасява, че ще бъде убита, ако я принудят да се върне в Рияд. Нуждае се от достъп до Върховния комисариат на ООН за бежанците!", пише той на личния си профил в Twitter.

В ранните часове на неделя той започва директна размяна на съобщения в Twitter с момичето, помагайки й да се оправи с властите на летището, така че те да я пуснат да излети за Австралия.

Въпреки че продължава да бъде задържана в хотела си при летището, а паспортът й все още е в тайландските власти, Рахаф продължава да публикува видеа и туитове, които показват директно какво се случва с нея.

В неделя обаче съобщенията й стават все по-напрегнати. Страхът и отчаянието й предизвикват вълна от съчувствие и подкрепа от общността на Twitter.

Междувременно до средата на следобеда в неделя в Twitter са публикувани вече над половин милион туита с хаштаг #SaveRahaf като движението набира скорост. Така една никому позната тийнейджърка от Саудитска Арабия премина от 24 последователи на повече от 27 хил. в рамките на по-малко от 24 часа.

"Когато чух публичното изявление на Рахаф Мохамед ал-Кунун, че тя се отказва от религията си, знаех, че нещата ще се влошат много за нея, ако тя бъде изпратена обратно в Саудитска Арабия. В този момент нямаше съмнение в съзнанието ми, че тя има нужда от нашата помощ", коментира Фил Робъртсън пред BBC.

Отказът от исляма или отстъпничеството е престъпление, наказуемо със смърт в Саудитска Арабия.

Движението, за да помогне на живота на Рахаф, получава огромна инерция, особено в Австралия, където тя реално иска да отиде и да получи политическо убежище. В момента нейният случай е поставен като вероятно преселване и с него вече се занимават властите в страната.

В понеделник сутринта ситуацията обаче се обръща към влошаване. Тайландските имиграционни власти влизат в хотелската стая на Рахаф, за я отведат и след това да я депортират обратно в Кувейт при родителите й.

Следвайки получените указания от Фил Робъртсън в Twitter, тя се барикадира в стаята и отказва да предаде смартфона си на тайландските власти при никакви обстоятелства. Това се оказва от решаващо значение за съдбата й. Така вместо да се качи на самолета за Кувейт, тя продължава да предава директно в Twitter.

Към този момент нейните последователи вече са нараснали главоломно до над 66 хил. души. Огромният брой хора, следящи на живо какво се случва със съдбата на Рахаф в крайна сметка се превръщат във важен фактор за наклоняването на везните в нейна полза.

Именно тази емоционална и чисто човешка история на едно младо момиче, което се бори за живота си, привлича към нейната кауза десетки хиляди души от цял свят, които с интерес и напрежение следят какво се случва. Всичко това предизвиква още по-голям интерес и в самите медии в Тайланд и на местни дипломати в Банкок.

Оказаният натиск от цялото съсредоточено внимание върху случая в крайна сметка принуждава властите да й осигурят достъп до Комисариата на ООН за бежанците, откъдето тя получава официален статут на бежанка. Това я предпазва от депортация и сега тя е спасена.

В момента на нея и е гарантирано убежище в Австралия и в Канада като се очаква нейното решение къде да избере да живее.

Нейната онлайн кампания е толкова успешна, че временно управляващият саудитското посолство в Тайланд е казал на властите, че би се радвал повече те да са конфискували телефона на момичето вместо паспорта й.

Сега вече нейният профил е деактивиран, но той успява да свърши работата си. В рамките на няколко дни тя успява да достигне стотици хиляди хора с посланията си и да активизира политици и дипломати, които за отрицателно време да осигурят спасяването й.

Новините

Най-четените