Да наречеш един мъж "плешив" е сексуален тормоз. Това постанови британски трибунал, занимаващ се с въпроси от трудовото право.
Загубата на коса е много по-разпространена сред мъжете, отколкото жените, така че използването ѝ за описание на някого е форма на дискриминация, се казва в решение на съда във Великобритания по дело, заведено от електротехника Тони Фин срещу Джейми Кинг - управител на фирмата British Bung Company в Западен Йоркшир, за която Фин е работил в продължение на 24 години.
В заведеното пред трибунала дело служителят твърди, че когато е бил уволнен през май миналата година, е бил подложен на серия от обиди, включително на такива, които Фин описва като "сексуален тормоз".
Ищецът твърди, че по време на скандал в цех на фирмата през юли 2019 г., Кинг, който е 30 години по-млад от него, го е нарекъл "тъпа, плешива п**ка", наред с други епитети и откровени псувни и заплахи за уволнение.
В случая обаче мъжът завежда дело не заради обидите и псувните, а заради факта, че бившият му шеф го е нарекъл "плешив" като коментар за външния му вид. Това, според Фин, е вид тормоз на полова основа.
Това твърдение постави съдебния състав, ръководен от съдия Джонатан Брейн, в ситуация да обсъди дали забележката за плешивостта на ищеца е просто обида, или всъщност е вид тормоз.
В крайна сметка съдиите постановяват по делото, че коментарите относно плешивостта на един мъж, направени на работното място, са също толкова неприемливи, колкото и забележки относно размера на женските гърди.
"Това е груб език. Въпреки че, както откриваме, псувните и обидите са били нещо обичайно в този заводски цех в Западен Йоркшир, по наша преценка г-н Кинг е прекрачил границата, като е направил лични забележки към ищеца относно външния му вид", се казва в решението на съда.
В присъдата се посочва още, че в този смисъл думите на управителя на фирмата са произнесени с цел да се "наруши достойнството на г-н Фин и да създаде плашеща, враждебна, унизителна или обидна среда за него".
"По негово собствено признание, намерението на г-н Кинг е било да заплаши ищеца и да го обиди. По наша преценка има връзка между думата "плешив", от една страна, и защитената характеристика на пола, от друга", пишат още съдиите в решението.
Съдебният състав потвърждава, че макар адвокатите на British Bung Company да са посочили правилно, че жените също могат да оплешивяват, тримата членове на трибунала гарантират, че плешивостта е много по-често срещана при мъжете.
От "Гардиън" отбелязват, че и тримата съдии по делото са мъже, като и тримата са оплешивяващи.
Затова и те са категорични, че оплешивяването може да се характеризира като нещо, свързано с пола на човек, а оттам грубите коментари по темата могат да се определят като тормоз, основан на пола или сексуален тормоз.
Тепърва на следващо заседание трябва да бъде взето решение какво да е обезщетението за Тони Фин, който вече не е част от екипа на бившата си фирма.