На 9 декември Meta, както вече се казва Facebook, представи новата си отворена виртуална вселена - Horizon Worlds, част от света на Metaverse. И докато за момента платформата е достъпна само за живеещите в САЩ и Канада, то в нея вече има първият официално регистриран случай на сексуален тормоз.
Една от потребителките, която тествала бета версията, се оплаква, че е била опипана за слабините без нейно позволение.
Инцидентът се случва на 26 ноември, но от Meta разбират за него чак на 1 декември, когато виждат поста на пострадалата в една от специализираните групи във Facebook и веднага задействат собствено разследване по казуса. Оказва се, че потребителката е била с изключена функцията Safe Zone - опция, която създава своеобразен балон около играча и го предпазва от околните.
Ако Safe Zone е активирана, никой не може да разговаря с героя/аватара, да го пипа и дори да го доближава. В противен случай обаче играчът или по-точно аватарът му могат да влизат в разнообразни интеракции. Освен това Horizon Worlds идва с предупреждението, че е забранена за потребители под 18 години.
Пред The Verge зам.-директорът на проекта - Вивек Шамра - нарича случилото се "много неприятен нещастен случай" и отбелязва, че е изключително доволен, че има информация за подобен инцидент още в зародиша на Horizon Worlds. Пострадалата обаче е на мнение, че компанията не взима твърде сериозно темата за виртуалното сексуално насилие.
"Сексуалният тормоз не е шега, а когато се случва във виртуална реалност - това само добавя още нюанси към него и го прави много по-интензивен", казва разочарованата потребителка пред The Verge.
"Не само бях опипана през изминалата нощ, но и имаше хора, които очевидно подкрепяха това поведение", допълва тя.
Специалисти на свой ред отбелязват, че случаите на сексуален тормоз във виртуалната реалност никак не са нещо ново и Meta и Horizon Worlds имат сериозна задача пред себе си да не допускат повече подобни неща.
Арън Стантън в момента е директор на американския институт по Виртуална реалност, здраве и упражнения. В разговор с Technology Review той си припомня как през 2016 г., докато играел QuiVr - друга игра с виртуална реалност, претърпял подобен инцидент. При една от мисиите в мултиплейър вариант до Стантън се приближил друг играч и започнал да го гали с ръка и дори прокарал дланта си по слабините на аватара му.
Стантън съобщава на компанията създател на QuiVr и получава официално извинение. Освен това в играта е въведена нова опция, при която потребителят може да образува буквата V с ръцете си и така да отблъсне всякакви атаки към себе си. Само че понякога подобни функции не са в състояние да спрат виртуалния тормоз, точно както се е случило и в Horizon Worlds.
От Meta се оправдават и с това, че всеки техен потребител трябва да премине подробно през инструкциите, преди да се впусне във виртуалния свят.
Вивек Шамра посочва, че част от тези инструкции съдържат и активирането и употребата на Safe Zone, а освен това потребителите могат да видят менюто с опциите във всеки един момент. Стантън обаче е на мнение, че подобни функции трябва да са или включени по подразбиране, или да са по-леснодостъпни.
"Компаниите се опитват да избегнат темата за онлайн тормоза и ви лъжат, че можете сами да се погрижите за себе си във виртуалната реалност", убеден е експертът. За него е достатъчно адекватен примерът с буквата V в QuiVr - символ, който е лесен за употреба и ясно сигнализира какво чувства играчът.
Затова и той е убеден, че Meta имат спешна нужда от по-разбираеми и достъпни начини за предпазване на аватарите си, в противен случаи сексуалният тормоз би могъл да зачести.
"Иначе Metaverse ще се превърне в опасно и проблематично място", категоричен е Стантън.