Вероятно вече сте разбрали - "малката ракия" на официалните събития от европреседателството ни за периода януари 2018 - юни 2018 ще бъде наистина малка - 25 грама.
Всичко друго в България вече е по европейските стандарти, така че размерът на питиетата явно беше единственото, което оставаше да бъде изменено.
Зачудихме се защо като гостоприемни домакини сме решили, че милилитрите на аперитива са най-важното, но принципът, че пред чужденците не бива да се излагаме винаги е бил водещ.
Явно и с намаляването на грамажа на ракията е така.
Всъщност силните напитки като ракията, ликьори, аперитиви и дижестиви се консумират в цяла Европа, но се сервират в малки количества, различни от големите чаши, които можем да видим в някои ресторанти в България.
В различните части на Европа можете да очаквате и различни грамажи при сервирането на силноалкохолни напитки и дори на бирата и бялото вино. В зависимост от държавата, в която сте решили да се почерпите, малкото ви питие ще варира от 10 до 50 грама, а малката бира - от 200 до 330 грама.
Ето няколко държави, в които малкото питие е различно от дозата, с която ние сме свикнали.
В Италия ( не знам дали навсякъде, но в областта Емилия Романя беше така ) след приключване с хапването, независимо обяд или вечеря и дали само примо или и секондо меню си консумирал, докато чакаш сметката, носят диджестив ( комплимент от заведението ) в неограничено количество. Слагат на масата неразпечатана запотена ледена бутилка от поне 500 мл лимончело или орехов ликьор, миниатюрни чашки и почваш да подпомагаш храносмилането.