Случва се да трием коментари от сайта. Обикновено си заминава някоя псувня или цинична обида.
За сметка на това, със скоростта на светлината изчезват млади, хрисими (и лековерни) хора, които искат да помогнат на останалото форумно население да припечели по някой лев в кризата.
Какви са тези достойни радетели на забогатяването от Интернет, които злите кафеджии трият по заповед на Джордж Сорос, Ричард Ран и Иван Костов?
По спама ще ги познаете
40 еднакви коментара с размер на чаршаф под 40 различни статии. Тук-там из текста е използван Caps Lock за словосъчетания от типа на "МНОГО ПАРИ", "БЪРЗО И ЛЕСНО" и "СТАБИЛЕН ДОХОД".
Има и по някоя цифричка, например 30. Толкова долара на ден някога можете да изкарвате. В края има или директен линк - към подробно нахваления сайт или отправка към страницата на форумеца, който иска да припечелим колкото него...
Тя по правило е на безплатен сървър и сред невъобразимите цветови, шрифтови и снимкови комбинации е поместено изчерпателно описание на схемата за печелене на пари онлайн. Изглежда ефективна предвид снимките на банкови чекове, коли и къщи - кадри, които поне до третия еднакъв сайт не изглеждат по никакъв начин крадени. Трудничко се чете заради тоновете реклами, но идеята е да се регистрираме в някаква платформа като "препоръчани клиенти".
Как работи?
Сред хилядите начини да се изкарват пари от Интернет, форумните милионери по правило предпочитат схемите, при които някакви хора плащат пари не за свършена работа, а за гледане на рекламки.
За десетина години три поколения устремени към печалбата мъже и жени ни навиват разпалено да се регистрираме с тяхна помощ къде ли не - от придобилата култов статус Cashfiesta до няколкото хиляди Paid-to-Click сайта (най-често носещи особено оригинално име, съдържащо "bux")..
Te се различават като начин на работа и условия, но общата идея е сходна. Регистрирате се в дадения сайт и чрез него (или отделно приложение) гледате конкретни сайтове и реклами или попълвате анкети. Обикновено се изисква извършването на някакво действие или престой за определено време. За награда получавате по-малко от цент.
Платформите работят с безинтересни сайтове, които се нуждаят от трафик за пред рекламодателите си. Един вид, помагат срещу заплащане на едни хора да измамят други хора и после ви дават на вас по някоя стотинка.
Така трудно се събират пари за кола, къща и вила. Затова и всички платформи разчитат на мрежови маркетинг - всеки получава бонус за хората, които са след него по веригата в гледането на реклами.
Можете директно да си "купите" от т.нар. реферали, а можете и да ги вербувате - чрез спамене по форуми и/или чрез грозно направен сайт, в който ги лъжете колко много пари сте направили от своя онлайн бизнес. Някои даже пускат обяви в пресата.
Това е гениално, защо баннахте човека?
PTC сайтовете бързо събират потребители - мързеливи хора с Интернет достъп има бол. Намират се и отчаяни собственици на страници, които са готови да плащат за фалшив трафик. Това обаче най-често обогатява само администраторите на платформата. Някои слагат много висок праг за изтегляне на заработените пари, други просто не плащат и преименуват сайта си на всеки няколко месеца.
В най-лошия случай може да се окажете не само без заплащане, но и с безплатен "подарък" под формата на вирус. Злоупотребите със събраните потребителски данни са също доста честа практика.
Даже и по-"честните" PTC сайтове не са особено сигурни, защото намалява броят на кампаниите, в които са ангажирани. Не сме 2006 г. и рекламодателите имат на разположение доста мощни инструменти за анализ на трафика.
С тях лесно могат да открият манипулации и след това да вгорчат живота на неблагоразумния уебмастър. Както е видно от класациите на най-популярните родни сайтове, шашми със статистиките продължават да се правят, но по далеч по-добре прикрити начини.
На прост език всичко това значи, че от цъкането на реклами се печелят или малко, или никакви пари. Освен това пирамидалните схеми имат нещо общо, без значение дали са онлайн или не - добри пари виждат само тези, които са нагоре в йерархията. Единствено най-досадните спамъри имат някакъв шанс да получат повече от няколко долара месечно, но с цената на стотици завлечени хора и хиляди ненужни постинги.
Струва ли си?