Хакери правят по 100 атаки в секунда на компютрите в света

Суперподготвени престъпници извършват повече от 100 атаки в секунда над компютрите по цял свят. Въпреки че повечето от тези атаки не причиняват проблеми, доклад на Symantec твърди, че на всеки 4.5 секунди една атака засяга някой PC.

Вълната от нападения в мрежата е подхранвана от рязък скок на разпространяваните зловредни програми, съобщава годишният доклад на антивирусната фирма. Броят образци на опасни приложения, на които Symantec са попаднали през 2009 г., е бил със 71% по-висок от този през 2008 г.

Това, според експертите на фирмата, означава, че 51% от всички вируси, троянски коне и други зловредни програми, които някога са срещали, са били регистрирани през изминалата 2009 г. Общо Symantec са идентифицирали почти 2.9 милиона вида опасен код през този 12-месечен период.

Резкият скок на опасните програми се дължи главно на нарастващата популярност на лесните за употреба набори с инструменти, които новаците в областта на киберпрестъпността използват, за да произвеждат собствени "зарази", казва Тони Осбърн, технологичен мениджър за публичния сектор в Symantec.

Някои от софтуерните пакети са достъпни безплатно, съобщава Осбърн, докато други струват много пари. Един от тях, наречен Zeus, е бил достъпен за около $700, а много други са станали толкова успешни, че техните създатели вече предлагат телефонна поддръжка за хората, които не могат да ги накарат да заработят.

Symantec съобщават, че през 2009 г. е имало повече от 90 000 варианти на софтуера Zeus - и той е бил отговорен за една от най-успешните фамилии опасен софтуер през миналата година. Zeus разчита на спама, за да примами хората на web сайтове, където жертвите биват прилъгани да инсталират зловреден код. Или проникват в компютъра чрез известни "пролуки".

Според доклада често това може да помогне на престъпниците да изграждат ботмрежи - мрежи от контролирани от разстояние домашни PC, които могат да се използват за изпращане на спам или да бъдат преравяни за носещи финансови изгоди лични данни. През 2009 г. Symantec са регистрирали почти 7 милиона различни PC, които са били част от ботмрежи.

Има едно много проста причина, поради която новаците купуват и използват тези комплекти с програми, твърди Осбърн. "Всичко опира до пари." Утвърдените бандитски групи също не показват признаци да намаляват опитите си да откраднат годна за продажба информация. "Пък и защо?", подхвърля той. "Това са лесно спечелени пари, а престъпниците е много трудно да бъдат заловени. За мнозина това се е превърнало в постоянна работа."

Има доказателства, че професионалните киберпрестъпници променят тактиката си така, че да се опитват да получават още по-добри резултати. Много от тях сега обикалят из социалните мрежи в търсене на информация за служители вътре в големи фирми и създават специално спам и други съобщения, за да капитализират информацията, която успяват да съберат.

Продължаващият растеж на високотехнологичната престъпност означава, че много от развиващите се страни започват да стават обект на сериозен брой атаки. Бразилия и Индия стават центрове на киберпрестъпността. Това се дължи на факта, че инфраструктурата в тези нации бързо се развива, докато хората преминават към високоскоростен Интернет достъп и използват Интернет във все по-голяма част от ежедневието си.

Това са места, където обучението и разбирането за сигурност се развиват осезаемо по-бавно, заключава докладът на Symantec.

Новините

Най-четените