Трюдо смути света с похвалното си слово за Кастро

Премиерът на Канада Джъстин Трюдо предизвика серия от критични коментари заради силно похвалното си писмо в почит на покойния Фидел Кастро.

Трюдо публикува изявление, в което изразява съболезнованията си за смъртта на "забележителния лидер" Кастро - близък приятел на неговия баща Пиер Трюдо.

"Легендарният революционер и оратор Кастро направи значителни подобрения в образованието и здравеопазването на своя народ", пише в писмото на Трюдо.

"Макар да беше противоречива личност, и противниците, и симпатизантите му признават неговата огромна всеотдайност и любов към кубинския народ, който ще запази своята дълбока и трайна обич към "El Comandante", продължава официалната позиция на канадския премиер.

Писмото на Трюдо се различаваше значително по тона си в сравнение с позициите на останалите западни лидери, някои от които директно осъждаха Кастро заради потъпкването на човешките права на опозиционерите по време на диктатурата в Куба.

Семейството на Трюдо поддържа близки връзки с Кастро още по време на 70-те години. През 1976 г. тогавашният канадски премиер Пиер Трюдо става първият правителствен ръководител на страна от НАТО, който посещава Куба по време на режима на Кастро.

Пиер Трюдо със съпругата си и най-малкия си син Майкъл на посещение в Куба, 1976

Лидерът на Кубинската революция посети Канада през 2000 г., за да присъства на погребението на Пиер Трюдо.

"Знам, че моят баща се гордееше с това, че може да го нарече свой приятел. Аз също имах възможност да се запозная с Фидел, когато татко почина. За мен беше истинска чест да се срещна с тримата му синове и с брат му Раул Кастро по време на скорошното ми посещение в Куба", пише Джъстин Трюдо.

Мекият тон на телеграмата му веднага предизвика критични коментари, включително от американския сенатор Марко Рубио, който е наследник на кубински имигранти.

"Това истина ли е или пародия? Защото ако това е истинската позиция на премиера на Канада, тя е позорна и срамна", написа Рубио в Twitter.

В социалната мрежа се появи и хаштаг #TrudeauEulogies ("Съболезнованията на Трюдо"), в които хората се подиграват на фамилиарния тон и липсата на критично мислене на канадския премиер.

"Макар да беше противоречива личност, Фидел обичаше дивата природа. Най-вече обичаше да храни акулите между Куба и Маями", написа @mikejoeoleary.

"Макар да беше противоречива личност, Дарт Вейдър постигна огромен прогрес в космическото строителство и изигра градивна роля в живота на сина си", иронизира журналистът от Албърта Джейсън Маркусоф.

"Със своята иновативна програма за градско обновяване, Пол Пот смело се противопостави на тежкото предизвикателство с пренаселеността", пише @KurtSchlichter, с препратка към камбоджанския диктатор, избил 25% от населението на страната си по време на Геноцида през 70-те години.

@20committee си представя как би изглеждала съболезнователната телеграма на Трюдо, посветена на нацисткия генерал Адолф Айхман, смятан за един от основните идеолози на Холокоста:

"Както във всеки пълноценен живот, и в неговия имаше известни противоречия, но преди всичко Адолф Айхман ни научи на важността от планирането"

@stillgray: "Днес прекланяме глава пред Фреди Крюгер, който превърна мечтите в реалност, чийто морален компас бе напътстван от любовта му към младото поколение" (Фреди Крюгер е главният злодей в сериите "Кошмари на Елм Стрийт).

"Днес Колумбия скърби за фармацевтичния мениджър Пабло Ескобар, борец за общественото образование и универсалното здравеопазване, починал едва на 44-годишна възраст".

 

#1 7 27.11.2016 в 14:35:43

Всичко много добре- оценка за характер, личност и пр. Въпросът е: галениците- западни любители на марксизма изобщо интересуват ли се и разбрали ли са някога досега какво точно се е случило през миналия век на народите от Източна Европа и СССР?

#2 Шамито 27.11.2016 в 16:16:52

Въпросът е.Галениците на курвенската демокрация изобщо интересуват ли се и разбрали ли са какво точно се случва на народите от Близкия Изток?Негово Величество двойният стандарт в курвенската демокрация.

#3 7 27.11.2016 в 16:23:07

Въпросът е: събитията да се разглеждат в тяхната хронология, причинност и взаимовръзка.

#4 Виктория Пенелопова 07 27.11.2016 в 20:55:23

Отговорът, 7, е НЕ!! Левите уклони на охранените западни чеда показват само едно, не четат, не знаят, не се интересуват. Отношението им към комунизма е, слабо казано, романтично, а за хората от Източна Европа знаят само, че са добре образовани и работят много /емигрантите след 90-та година/. Не се интересуват как сме живели ние, какви надежди сме имали, как ГДР ни изглеждаше като друга планета, не знаят какво е "партиен секретар", нито пък ОФ. Те не знаят нищо за нас, а ние почти всичко за тях.

#6 Любимец 13 27.11.2016 в 21:46:53

Поздравления за един от малкото мислещи съвременни политици. Монотонното и автоматично оплюване на Кастро е само белег на закостенялостта на мнозинството други политици ,които продължават да живеят в миналото хилядолетие

#7 7 27.11.2016 в 22:29:44

Виктория Пенелопова 07 Да, според доста хора и според мои лични впечатления, ситуацията е точно такава... Не искам да съм лош пророк, но който не познава историята е застрашен от това да я повтори. В случая- те- нашата. То ще да е, за да влязат в положението на ближния си.

Новините

Най-четените