13,4 милиона тайни документи изтекоха в журналистическо разследване, озаглавено Paradise Papers - по-голямата част от данните принадлежат на юридическата компания Appleby и разкриват нови данни за офшорните активности на политически лидери, лобисти и компании от цял свят - като Apple, Nike, Uber и др.
Разкритията показват, че дори средства от личното богатство на британската кралица Елизабет II са инвестирани тайно в офшорни данъчни убежища.
Министърът на търговията на САЩ Уилбър Рос е уличен в притежание на собственост в офшорна фирма, търгуваща с руски граждани, подлежащи на санкции в Щатите.
Данните разкриват още, че ключов съветник на премиера на Канада Джъстин Трюдо - Стивън Бронфман - е свързан с офшорните схеми, които може да са коствали на държавата няколко милиона долара заради неплатени данъци. В същото време Трюдо водеше кампания за прекратяването на дейността на офшорните зони.
Според Paradise Papers, 13 милиона долара от личното богатство на Кралица Елизабет II е инвестирано във фондове, регистрирани на Каймановите острови и Бермуда. Вноските са направени от името на Херцогство Ланкастър, което осигурява собствените приходи на Кралицата и управлява инвестициите на личното й богатство, възлизащо на 500 милиона британски паунда.
BBC посочва, че няма нищо незаконно в транзакциите и няма данни Кралицата да е избягвала данъчно облагане, но все пак остава въпросът доколко морално е монархът да инвестира в подобни схеми.
Paradise Papers разкриват и връзката между министъра на търговията на САЩ Уилбър Рос и двама руски граждани, подлежащи на санкции - газовият магнат Генадий Тимченко и Леонид Михелсон.
Документите показват, че Рос е акционер в транспортната компания Navigator Holdings, регистрирана на Каймановите острови. Един от най-големите клиенти на Navigator e СИБУР - нефтена компания от Русия, сред чиито акционери са Тимченко, Михелсон и Кирил Шамалов. Шамалов е съпруг на Екатерина Тихонова, дъщеря на руския президент Владимир Путин. Михелсон e собственик на най-голямата руска частна газова компания "Новатек", а през 2016 г. беше обявен от "Форбс" за най-богатия руснак с 14,4 млрд. долара богатство.
Компанията на Рос е получила около 68 млн. долара приходи от 2014 г. досега само от бизнеса си с руската СИБУР.
Изтичането на документите идва в момент, в който Доналд Тръмп е подложен на сериозен натиск заради специализираното разследване в САЩ за връзки между членове на предизборния му щаб с руското правителство.
Сред останалите политици и държавници от Paradise Papers се виждат имената на кралица Нур на Йордания, която е вписана като бенефициент на два тръста на остров Джързи, външният министър на Уганда Сам Кутеса; финансовият министър на Бразилия Енрике де Кампуш Мейрелес; евродепутатът от Литва Антанас Гуога и др.
Документите разкриват още детайли за живота на някои знаменитости: Мадона притежава дялове в компания за медицински консумативи, вокалистът на U2 Боно е вписан с името си Пол Хюсън като собственик на малтийска компания, купила мол в Литва.
Бившият главнокомандващ силите на НАТО в Европа ген. Уесли Кларк също се оказва сред засегнатите от Panama Papers - генералът директор на компания за онлайн залагания, която работи с офшорни подизпълнители.
По-голямата част от данните в Paradise Papers идват от компанията Appleby - юридически посредник, регистриран в Бермуда, който помага на клиенти да създадат свои компании в зони с нулева или много ниска данъчна ставка.
Документите са придобити от журналистите в германския вестник Зюддойче Цайтунг, като в анализа им се включват близо 100 медии от цял свят. Няма информация кой е източникът на изтеклите документи. Това е най-масивната база конфиденциални данни след Panama Papers от 2015 г.