Мъртвецът идва

По един или друг начин, бостънският атентатор Джохар Царнаев ще умре във федерален затвор. Единственият въпрос е дали ще остарее там, ще бъде убит от някой съкилийник или ще издъхне след смъртоносна инжекция. Според анкета на Boston Globe, 57% от жителите на Масачузетс предпочитат да гние зад решетките, а около 33% искат смъртната присъда да бъде изпълнена. Много от жертвите му предпочетоха да не коментират, казвайки, че биха предпочели да продължат напред с живота си. Собствената му майка казва, че не чувства "нищо".

21-годишният чеченец Джохар Царнаев вече е признат за виновен по всички 30 точки на обвинението за организиране на взривовете по време на Бостънския маратон. Адвокатите му изложиха пред съда позицията си, че той трябва да бъде осъден на доживотен затвор без право на помилване, вместо на смърт за ролята си в атентата на 15 април 2013 г., предаде Ройтерс.

Царнаев е уличен в убийството на трима души и раняването на 264 с две саморъчно направени бомби, както и за фаталното прострелване на полицай три дни по-късно. Сега всичко е в ръцете на съдебните заседатели в бостънския съд, отбелязва Си Ен Ен.

Защитата изложи аргумента си, че 26-годишният по-голям брат на Джохар - Тамерлан Царнаев, който загина часове след престрелката с полицията, е бил движещата сила зад атентата, докато Джохар е имал второстепенна роля.

Макар че в щата Масачузетс, където се води съдебният процес, смъртното наказание е отменено преди над 30 г., обвиненията срещу Царнаев са предявени в съответствие с федералното законодателство, което предвижда смъртна присъда. Ако някой от съдебните заседатели реши, че Царнаев не заслужава да умре, то подсъдимият ще бъде осъден на доживотен затвор без право на помилване.

Една вярваща жена на страната на правото на живот

В понеделник в съда се появи единственият независим свидетел, който даде показания в полза на Царнаев. Става дума за 76-годишната сестра Хелън Прежан, която свидетелства, че 21-годишният Джохар изпитвал истинска скръб за жертвите на Бостънския атентат. "Никой не заслужава това страдание", казал младежът на сестра Хелън.

Двете страни по делото ще изложат финалните си аргументи в сряда. След това Федералното жури ще реши дали Джохар да бъде наказан със смърт или със затвор до гроб.

Сестра Хелън е римокатоличка, чиято история е разказана в книгата ѝ "Dead Man Walking" от 1993 г., както и в едноименния филм от 1995 г. с участието на Сюзън Сарандън и Шон Пен. Хелън Прежан се бори за отмяна на смъртното наказание от 1982 г. насам. Кампанията ѝ стартира в Ню Орлиънс, Луизиана и е провокирана от кореспонденцията й с двама души, осъдени на смърт.

Матю Пончелет (Шон Пен) очаква екзекуцията си чрез смъртоносна инжекция в затвора повече от шест години. Осъден е за убийството на двама тийнейджъри. Матю не е сам в деня на убийството, но съучастникът му - Витело, получава по-лека присъда, тъй като успява да събере пари за по-добър адвокат. Малко преди да бъде умъртвен, Матю моли родителите на момчето за прошка, а на родителите на брутално пребитото момиче казва, че се надява смъртта му да им донесе мир. Екзекуцията чрез смъртоносна инжекция е узаконена.

По покана на защитата, сестра Хелън Прежан се е срещала с Джохар Царнаев 5 пъти от март насам. На няколко пъти тя му се усмихнала в съдебната зала, пише "Ню Йорк Таймс". Пред съда тя разказа, че в гласа му имало болка.

"Имам всички основания да смятам, че той приема случилото се много тежко и че наистина съжалява за това, което е направил," казва жената, която дойде в съда със сиво сако и сребърен кръст на врата. От прокуратурата направиха всичко по силите си да я държат далеч от свидетелската банка, но съдията позволи тя да даде показания на финалната права на процеса.

По настояване на прокурора, Прежан потвърди пред съда, че е един от водещите опоненти на смъртното наказание в страната и силно вярва, че никой не заслужава да бъде екзекутиран, независимо от престъплението, което е извършил.

В показанията си монахинята нито веднъж не употреби думата "разкаяние", подчертава "Ню Йорк Пост". Това е термин, който съдебните заседатели често искат да чуят от ответниците като смекчаващо вината обстоятелство в случаите на смъртно наказание.

За да бъде издадена смъртна присъда, всички 12 съдебни заседатели трябва да са единодушни, че Джохар Царнаев я заслужава.

По време на процеса, на който камери и фотоапарати не бяха допускани, над 40 свидетели заявиха пред съда, че Джохар е "добро момче", което било повлияно от по-големия си брат радикалист. Бивши преподаватели на 21-годишния чеченец го описаха като трудолюбив ученик, а роднините му разказваха как е плакал на "Цар Лъв".

Психиатър свидетелства, че бащата на Джохар и Тамерлан Царнаеви се борил с тежко посттравматично стресово разстройство, докато майката била обсебена от религията.

Прокуратурата пък призова близки на жертвите, които свидетелстваха как гледали хвърчащите крайниците на любимите си хора по време на атентата. Обвинението обрисува Джохар като пълноправен партньор на своя брат, който съвсем съзнателно поставил бомба зад група деца. Едно от тях е 8-годишният Мартин Ричард, който загина при атентата.

Показания по делото даде и надзирател от затвора в Колорадо, където Джохар ще прекара остатъка от живота си, ако не бъде осъден на смърт. По думите му затворниците там могат да получат образование, да пишат, да получават неограничен брой писма. Сред привилегиите, които 21-годишният Джохар би имал, са 30 минути разговори по телефона месечно и поне 10 часа почивка седмично.

Защитата на подсъдимия отбеляза, че затворът в Колорадо е един от най-строгите в Америка. Въпреки "привилегиите", там Царнаев ще прекарва 23 часа в денонощието в строг тъмничен затвор. Според адвокатите на Джохар, той винаги би бил в опасност в затвора, защото е мюсюлманин и защото е убил дете. При кръстосан разпит от защитата, надзирателят от Колорадо призна, че лишените от свобода приемат като почетен знак нападенията над някой, който е убил дете. Ако съдебните заседатели постигнат консенсус, че Джохар Царнаев не заслужава да живее, той ще бъде умъртвен чрез инжекция.

Факти от "зеления път"

От 1976 г. насам в САЩ са екзекутирани 1406 души, сред които 22 непълнолетни осъдени престъпници. Всичките са момчета. 21 от тях са били на 17 години преди да издъхнат, а едно - на 16 г. За близо 40 години Америка е осъдила на смърт 15 жени на възраст между 28 и 62 години. Смъртното наказание е легално в 32 американски щата. През 2013 г. 39 затворници са били екзекутирани в САЩ, а 3088 са очаквали изпълнение на смъртната си присъда. Много щати - Тексас, Оклахома, Флорида, Мисури, Охайо, Вирджиния и Аризона, редовно изпълняват екзекуции. "Рекордьор" е Тексас. През 2014 г. американският съд е разрешил 35 екзекуции - 33 на мъже и 2 на жени.

От началото на 2015 г. смъртоносна инжекция е умъртвила 13 осъдени убийци. За близките 2 месеца са планирани още 3 екзекуции. Онези, чиято смъртна присъда е изпълнена, са чакали средно по 10-15 г. изпълнението й. От 1973 г. насам за 140 души смъртното наказание е отменено, тъй като са се появили доказателства, че са невинни, сочат данни на "Аменсти Интернешънъл".

 

Новините

Най-четените