Десетки хиляди румънци излязоха по улиците на столицата Букурещ и други градове на страната за втора вечер на антиправителствените протести. За разлика от протеста в петък вечер, този път шествията преминаха мирно и без задържани и ранени.
Според различните публикации в медиите протестиращите са били между 25 хил. и 40 хил души. Много румънци се връщат от чужбинам за да участват в шествията и да изкажат несъгласието си с политиката на правителството.
Причина за протестите срещу левоцентристкото правителство на Социалдемократическата партия и Алианса на демократите и либералите са опитите за облекчаване на антикорупционното законодателство, което би позволило на някои политици да се разминат с тежки присъди.
Протестиращите искат оставката на правителството, както и на долната камара на румънския парламент, където се лансират сега промени в съдебната система. Сред исканията са още предсрочни избори и независима съдебна власт, създаване на еднокамерен парламент от 300 сенатори.
Протестиращите изразяват недоволство от налоговата система и пенсионната реформа, системата за социални помощи, настояват за развитие на икономиката, селското стопанство и предприемачеството.
За разлика от протестите от петък вечер, когато имаше сблъсъци между протестиращи и полиция, при които около 450 души бяха ранени, а десетки бяха задържани, съботният протест премина мирно. Протестиращите скандираха „Оставка”, надуваха вувузели и развяваха знамена на Румъния и на Европейския съюз.
На фасадата на сграда на Площада на победата бяха изписани с проектор искания за оставката на румънското правителство, докато тълпата скандира "Без насилие", "Единство", "Оставка", "Крадци". Протестиращите осветиха площада с мобилните си телефони и пееха румънския химн.
Като символ на мирния протест полицаите получаваха червени рози. Демонстранти споделят пред медиите, че насилията от предишната вечер са ги довели в събота на улицата да протестират.
На площада бяха разположени подразделения на жандармерията и полицията, както и линейки.
Двата поредни протеста доведоха до поредна размяна на реплики между правителството и президента Клаус Йоханис, който получи огромна подкрепа на последните избори от румънската емиграция.
Социалдемократическата партия излезе с изявление и поиска официално извинение от Йоханис, отправил критики към полицейските действия от петък вечер. В социалните мрежи той ги определи като като брутални и непропорционални.
Премиерът Виорика Дънчила пък видя опит на Йоханис да подстрекава народа срещу правителството. Лидерът на управляващите Ливиу Драгня също нарече протестите акция срещу конституционния строй на Румъния.