Единствената възможност, последната опция - това звучи потискащо. След края на изборите в Германия обаче натискът върху Ангела Меркел и потенциалните нови съюзници на ХДС - Зелените и Свободните демократи - е огромен, пише германското издание "Шпигел" в коментар.
Социалдемократическата партия на Германия няма намерения да влиза в нова голяма коалиция, а Меркел няма План Б.
Изходът се нарича "Ямайка" - черно-жълто-зелен съюз на християндемократи, зелени и про-бизнес настроените демократи.
Ако този проект обаче се провали, преди да се е случил, може да се стигне до нови парламентарни избори.
За момента нито един от участниците в преговорите не желае да рискува подобен изход, дори само защото при това положение резултатът на крайнодесните "Алтернатива за Германия" може да стане още по-силен. Затова всички ще се опитат да се пригодят към "Ямайка" - експеримент, който все още не е тестван на федерално ниво. На всяка цена.
А може да се окаже, че цената ще излезе прекалено скъпа както за ХДС, така и за по-малките партньори, в крайна сметка?
В неделя стана ясно, че без "Зелените" няма да има никакво правителство - само ХДС и Свободните демократи не успяват да съставят мнозинство в Бундестага. Съпредседателят на партията Джем Йоздемир коментира, че "няма да избяга от тази отговорност". Очевидно беше горд, че партията му, която никога не е успявала да преобърне предизборна кампания, сега се оказа изненадващ фактор за властта.
Свободните демократи също дадоха сигнал, че са готови да влязат в преговори, но сякаш доста по-резервирано. Председателят Линднер каза, че "не е осъден да управлява, но е готов да поеме отговорността". Ако идеите на либералите не бъдат приложени в коалиционното споразумение, партията е готова да мине в опозиция.
ХДС на Меркел се намира в най-лошата възможна изходна ситуация.
Загубите й са огромни, исторически. Меркел е зависима от изненадващо добрите резултати на по-малките й партньори, които могат да се окажат непредвидими играчи в евентуална коалиция. И двете партии могат да поставят ХДС в ситуация на безкрайно изчакване.
По-проблематичният партньор в преговорите може да се окаже малкият вътрешен коалиционен партньор на Меркел - Християн-социалният съюз. Партията се срина драматично в Бавария, а само след година идват местните парламентарни избори. Шефът на ХСС Хорст Зеехофер настоява за прекратяване на "десния фронт", но това може да се окаже невъзможно при различията между Свободните демократи и "Зелените" по темата за имиграцията. Без ХСС тази коалиция не може да съществува.
Коалицията "Ямайка" не може да навреди лично на Ангела Меркел, прагматизмът й е всеизвестен.
Въпросът е дали тя е все още достатъчно силна и доколко е готова да устои на натиска от страна на собствените си редици?
Проблеми има и във вътрешната несъвместимост между Свободните демократи и "Зелените". Либералите искат промяна в енергийната политика и отношението към нелегалните мигранти. Възможно е да покажат твърдост и по отношение на европейската политика. А докато еко-партията настоява за край на автомобилите с двигатели с вътрешно горене до 2030 г., Свободните демократи са против спирането на бензина и дизела.
"Зелените" ще бъдат особено активни по темите за социалната политика в преговорите - като таван на цените за наемите, борбата с детската бедност, половото равенство и др. Все пак коалицията не е невъзможна - двете партии се припокриват по темите за защитата на човешките права, земеделската политика, образованието и дигитализацията. Възможно е да се стигне и до сближаване на позициите по въпроса с бежанската политика.
В понеделник започват срещите на партийните екипи, като се очакват нови позиции и повече детайли. Стигне ли се до преговори, ситуацията вече ще се усложни. Меркел вече даде заявка, че до Коледа Германия ще има ново правителство, като коментира, че "В тишината е силата".
ако изборите можеха да променят нещата,щяха да бъдат забранени...чифутите си знаят работата!!!няма политици днес-има слуги и говорители на БАНКИТЕ