Нестандартният нов премиер на Ирландия

Гей и син на имигранти от Индия - новият ирландски премиер със сигурност ще промени традиционните представи за страната, която все по-бързо се отдалечава от римокатолическата традиция.

Лио Варадкар беше избран в петък от партия Файн Гаел („Семейството на ирландците") за неин лидери и съответно - ръководител на дясно-центристката управляваща коалиция. Той ще бъде първият премиер на страната, който е открито гей. Със своите 38 години той е и най-младият неин лидер, пише Ню Йорк Таймс. Варадкар наследява досегашния лидер на партията Енда Кени след шумен скандал.

Лио Варадкар излиза на политическата сцена едва преди десет години, когато влиза в парламента. Той държи бързото си политическо развитие основно на склонността да говори открито, за нещата, които се въртят в ума му - новост в традиционно предпазливия свят на ирландската политика.

Въпреки че е възприеман за емблема на преминаването на Ирландия към по-либерално общество, Варадкар възприема себе си като консервативен по въпроси от типа на икономика, закон и ред.

По време на предизборната кампания за лидер на партията, той използва позицията си като социален министър, за да започне битка срещу измамите със социални помощи - жест, който допадна на дясното крило на Файн Гаел.

Той изненада и по-либералните си привърженици с изявленията в подкрепа на вижданията на по-крайните консерватори срещу аборта.

През 2015 година Варадкар получи широка обществена подкрепа, след като открито заяви, че е гей и стана първият ирландски министър, направил нещо подобно. По същото време ирландските избиратели решаваха за предложенията в конституцията, които да позволят гей браковете. Неговата позиция беше сред нещата, наклонили везните в полза на гласуването за еднополовите съюзи, с което Ирландия стана първата държава, легализирала гей браковете чрез национално гласуване.

Варадкар е роден в Дъблин през 1979 година. Той е син на ирландка - медицинска сестра от графство Уотърфорд и индийски лекар от Мумбай. Родителите му се запознават в Англия през 60-те години и живеят известно време в Индия, преди да се заселят в Ирландия.

Учи медицина и започва да се занимава с политика, докато все още е студент. Печели си репутацията на интелигентен и трудолюбив общински съветник в Дъблин, печели депутатско място на 28 години и бързо израства в партийната йерархия.

Досегашният премиер - Енда Кени, обяви оставката си на 17 май, след като в страната избухна скандал заради начина, по който правителството му се справя с корупцията. Той веднага се отказа от партийното лидерство, но посочи, че ще остане на премиерския пост, докато мястото му не бъде заето от нов министър-председател до края на месеца.

Въпреки че Файн Гаел и партньорите й имат най-голям дял в парламента, те не могат да ръководят мнозинството. Въпреки това не се очаква опозиционните партии да попречат на Варадкар да поеме премиерския пост, защото това би предизвикало предсрочни избори, каквито никоя от големите партии не иска точно сега.

Това, че Варадкар ще поеме ръководството на Файн Гаел, стана ясно в петък, след като той победи единствения си опонент - Саймън Ковени, негов колега от правителството, във вътрешнопартиен вот.

Склонността да говори за въпроси, които се простират извън отговорностите му като министър, понякога са докарвали на Варадкар скандали. През 2011 година - шест месеца, след като Ирландия беше принудена да приеме спасителен пакет от 85 милиарда евро от ЕС заради финансовата криза, той заяви (погрешно, както по-късно се оказа), че е възможно скоро да бъде необходим и втори спасителен заем. Коментарът му предизвика изумление сред колегите му в правителството, които се опитваха да убедят света, че Ирландия най-накрая се е стабилизирала след банковата криза от 2008 година.

Варадкар беше обвинен и в расизъм, след като през 2008 година намекна в парламента, че на безработните имигранти трябва да се плаща, за да напуснат страната. По-късно той заяви, че е имал предвид доброволна програма, а не насилствено депортиране.

Ако сега свикването на предсрочни избори не би било удобно, то това не означава, че пред Лио Варадкар се простира безоблачно управление. Основният партиен опонент на неговата Файн Гаел - партията Фиана Фейл, която също е позиционирана в център-дясно, може да предизвика предсрочен вот, когато сметне за удобно.

Междувременно правителството трябва да се справи със серия вътрешнополитически въпроси, от които може да произтече криза - проблеми в здравеопазването, ръст в цените на имотите и наемите, икономическо неравенство, хлабави дисциплина и морал в полицията.

Заплахите на Доналд Тръмп срещу американските компании, които избират други държави за своите офиси заради данъците, също може да се окаже проблем. Заради ниските данъци финансите на много компании като Apple, Facebook, Google и Twitter минават през Дъблин.

Най-голямата заплаха на хоризонта обаче си остава Брекзит. Излизането на Великобритания от ЕС заплашва крехкия мир между Република Ирландия и Северна Ирландия като част от Великобритания, постигнат през 1998 година, благодарение на общите европейски граници. Брекзит ще повлияе и на бизнес отношенията между двете държави - Обединеното кралство е най-големият търговски партньор на Ирландия.

По време на кампанията си за вътрешнопартийния вот Варадкар заяви, че не планира да създаде специален министерски пост заради Брекзит в правителството си. Това предполага, че мисли сам да се заеме с въпроса. Ако това е така, то по-добре е да се захване с тема от първия си ден на поста.

Новините

Най-четените