Британският парламент се събира на първа сесия след лятната си ваканция, за да започне работа по законопроект за отлагане на Brexit до 31 януари 2020 г. в случай на невъзможност за постигане на споразумение с ЕС до края на октомври.
Опцията за ново отлагане на крайния срок е подкрепяна депутати от различни политически сили, които се надяват, че ще успеят да предотвратят сценария "Brexit без сделка" преди следващото разпускане на законодателния орган около 9-12 септември.
Проектът ще бъде внесен по силата на правило, което позволява дневният ред на парламента да бъде променян, за да се проведе спешен дебат. Ако бъде приет, той ще задължи Борис Джонсън да събере законово мнозинство за споразумение за напускане на ЕС или да получи подкрепата на парламента за "Brexit без сделка" до 19 октомври. В противен случай, премиерът ще бъде принуден да поиска от ЕС поредното тримесечно отлагане на крайния срок. Ако Европейският съвет не приеме датата 31 януари 2020 г. и предложи различен график, Джонсън ще трябва да го приеме в рамките на два дни освен ако парламентът не реши нещо друго.
Критиците на законопроекта изтъкват, че той не дава яснота какви мерки би предприел парламентът, ако на 31 януари 2020 г. отново не се постигне споразумение между Лондон и Брюксел.
В понеделник Борис Джонсън предупреди, че "не иска избори", но даде ясен сигнал, че гласуването за този законопроект ще направи "абсолютно невъзможни" преговорите за споразумение с ЕС и че той няма да се съгласи да изиска отлагане на крайния срок "при никакви обстоятелства".
По неофициална информация - ако във вторник проектът получи подкрепа в Камарата на общините, още в сряда Борис Джонсън ще внесе искане за свикване на предсрочни парламентарни избори в най-кратък срок - 14 октомври.
Законът за фиксирания парламентарен мандат изисква това предложение да бъде подкрепено с мнозинство от 2/3 от 650-те депутати.
Ден по-рано бившият премиер Тони Блеър предупреди Лейбъристката партия "да не пада в очевидния капан" на Джонсън и да не подкрепя искането му за нови избори преди Brexit, защото Консерваторите ще ги спечелят поради разпръскването на гласовете между всички опозиционни партии. Вместо това, посочва Блеър, лидерът на Лейбъристите би трябвало да настоява за провеждането на нов референдум по въпроса за Brexit.