Руският президент Владимир Путин обяви края на либерализма като идеологическа сила в интервю за "Файненшъл Таймс" по повод срещата на Г-20 в Япония.
Путин коментира, че "либералната идея е надживяла целите си", поради което обществата са се настроили срещу имиграцията, отворените граници и мултикултурализма.
"Либеалите не могат просто да диктуват никого на нищо по начина, по който се опитваха да го правят през последните десетилетия", казва той в интервюто за FT. Авторите от медията обръщат внимание, че коментарите на руския президент съвпадат с посланията на антисистемните лидери по цял свят - от Доналд Тръмп в САЩ, Виктор Орбан в Унгария и Матео Салвини в Италия.
Путин нарича "кардинална грешка" решението на германския канцлер Ангела Меркел да обяви, че ще отвори вратите на страната си за бежанците от сирийската война през 2015 г. В същото време, той изтъква като положителна стъпка политиката на Тръмп за пресичане на мигрантския поток по южната граница на САЩ.
"Либералната идея предполага, че не трябва да се вземат никакви мерки. Че мигрантите могат да убиват, да грабят и изнасилват безнаказано, защото правата им като мигранти трябва да се защитават. Всяко престъпление трябва да има своето наказание. Либералната идея е отживелица. Тя влиза в противоречие с интересите на огромното мнозинство от населението", казва той.
Путин казва още, че либералните правителства са сбъркали в опита си да прегърнат мултикултурализма и сексуалното разнообразие.
"Не искам да обиждам никого, защото ни обвиняват, че сме били хомофоби. Но ние имаме проблем с LGBT-хората. Нека да живеят, както искат. Но някои неща ни се струват крайни. Сега твръдят, че децата можели да играят пет или шест полови роли. Нека всички да са щастливи, ние нямаме проблем с това. Но не бива да се допуска това да засенчва културата, традициите и традиционните семейни ценности на хората, които съставляват основното население", казва той.
Интервюто на Путин предизвика ответна реакция от страна на европейските лидери, които участват на срещата на Г-20 в Осака. Председателят на Европейския съвет и бивш премиер на Полша Доналд Туск каза, че е "силно несъгласен" с оценките на Владимир Путин: "Намирам, че истинската отживелица е авторитаризмът, култовете към личността и олигархичните режими".
Говорител на британското правителство обяви, че Тереза Мей е разкритикувала атаката на Путин срещу либералния ред по време на личната им среща в Япония. Според официалното съобщение на "Даунинг стрийт" 10, Мей е защитила политиката на Великобритания в защита на либералната демокрация, човешките права и равноправието на всички лидер на британските Консерватори Борис Джонсън също се разграничи от твърденията на Путин като "тотално грешни" и посочи, че свободата, демокрацията и свободното слово са непреходни ценности, които ще продължат да съществуват.
Американският президент Доналд Тръмп се въздържа от коментари по думите на руския президент.
Пред "Файненшъл Таймс" Владимир Путин говори още за притесненията си от подновената надпревара в ядреното въоръжаване на САЩ и Русия.
"Студената война е нещо лошо, но тогава поне имаше определени правила, към които всички участници в международната комуникация малко или много се придържаха или се стараеха да следват. Сега ми се струва, че вече няма никакви правила", казва още Путин.
Колкото до замразените отношения с Лондон след конфликта около отравянето на Сергей Скрипал през март 2018 г. от агенти на руското разузнаване, Путин казва, че "се надява да се предприемат някои предварителни стъпки" към пълно възстановяване на връзките с Великобритания, за което "и двете страни имат интерес".
В същото време той продължава да отрича обвиненията на британските служби срещу руското правителство заради използването на бойно отровно вещество на територията на страната за опит за убийство.
Без да потвърждава изрично, че Москва стои зад покушението срещу бившия руски шпионин Скрипал, Путин подчертава, че няма да търпи "предатели".
"Предателството е най-тежкото възможно престъпление и предателите трябва да бъдат наказвани. Не казвам, че инцидентът в Солзбъри е начинът, по който това трябва да се прави. Но предателите трябва да бъдат наказвани", казва Владимир Путин пред FT.
До Французина: Няма да те питам КОИ са основните традиционни семейни ценности, но Д,Артанян е бил галантен към дамите, а не към господата...И от толкова "любов" във Франция и сексуална свобода какво традиционно е останало във Франция? Колкото по-задоволено е дадено общество и по-консумативно, толкова "по-вкусно" става...а, картофите са вкусни, дори и да са генно-модифицирани.