"Либерализмът е отживелица. Предателите трябва да бъдат наказвани"

Руският президент Владимир Путин обяви края на либерализма като идеологическа сила в интервю за "Файненшъл Таймс" по повод срещата на Г-20 в Япония.

Путин коментира, че "либералната идея е надживяла целите си", поради което обществата са се настроили срещу имиграцията, отворените граници и мултикултурализма.

"Либеалите не могат просто да диктуват никого на нищо по начина, по който се опитваха да го правят през последните десетилетия", казва той в интервюто за FT. Авторите от медията обръщат внимание, че коментарите на руския президент съвпадат с посланията на антисистемните лидери по цял свят - от Доналд Тръмп в САЩ, Виктор Орбан в Унгария и Матео Салвини в Италия.

Путин нарича "кардинална грешка" решението на германския канцлер Ангела Меркел да обяви, че ще отвори вратите на страната си за бежанците от сирийската война през 2015 г. В същото време, той изтъква като положителна стъпка политиката на Тръмп за пресичане на мигрантския поток по южната граница на САЩ.

"Либералната идея предполага, че не трябва да се вземат никакви мерки. Че мигрантите могат да убиват, да грабят и изнасилват безнаказано, защото правата им като мигранти трябва да се защитават. Всяко престъпление трябва да има своето наказание. Либералната идея е отживелица. Тя влиза в противоречие с интересите на огромното мнозинство от населението", казва той.

Путин казва още, че либералните правителства са сбъркали в опита си да прегърнат мултикултурализма и сексуалното разнообразие.

"Не искам да обиждам никого, защото ни обвиняват, че сме били хомофоби. Но ние имаме проблем с LGBT-хората. Нека да живеят, както искат. Но някои неща ни се струват крайни. Сега твръдят, че децата можели да играят пет или шест полови роли. Нека всички да са щастливи, ние нямаме проблем с това. Но не бива да се допуска това да засенчва културата, традициите и традиционните семейни ценности на хората, които съставляват основното население", казва той.

Интервюто на Путин предизвика ответна реакция от страна на европейските лидери, които участват на срещата на Г-20 в Осака. Председателят на Европейския съвет и бивш премиер на Полша Доналд Туск каза, че е "силно несъгласен" с оценките на Владимир Путин: "Намирам, че истинската отживелица е авторитаризмът, култовете към личността и олигархичните режими".

Говорител на британското правителство обяви, че Тереза Мей е разкритикувала атаката на Путин срещу либералния ред по време на личната им среща в Япония. Според официалното съобщение на "Даунинг стрийт" 10, Мей е защитила политиката на Великобритания в защита на либералната демокрация, човешките права и равноправието на всички лидер на британските Консерватори Борис Джонсън също се разграничи от твърденията на Путин като "тотално грешни" и посочи, че свободата, демокрацията и свободното слово са непреходни ценности, които ще продължат да съществуват.

Американският президент Доналд Тръмп се въздържа от коментари по думите на руския президент.

Пред "Файненшъл Таймс" Владимир Путин говори още за притесненията си от подновената надпревара в ядреното въоръжаване на САЩ и Русия.

"Студената война е нещо лошо, но тогава поне имаше определени правила, към които всички участници в международната комуникация малко или много се придържаха или се стараеха да следват. Сега ми се струва, че вече няма никакви правила", казва още Путин.

Колкото до замразените отношения с Лондон след конфликта около отравянето на Сергей Скрипал през март 2018 г. от агенти на руското разузнаване, Путин казва, че "се надява да се предприемат някои предварителни стъпки" към пълно възстановяване на връзките с Великобритания, за което "и двете страни имат интерес".

В същото време той продължава да отрича обвиненията на британските служби срещу руското правителство заради използването на бойно отровно вещество на територията на страната за опит за убийство.

Без да потвърждава изрично, че Москва стои зад покушението срещу бившия руски шпионин Скрипал, Путин подчертава, че няма да търпи "предатели".

"Предателството е най-тежкото възможно престъпление и предателите трябва да бъдат наказвани. Не казвам, че инцидентът в Солзбъри е начинът, по който това трябва да се прави. Но предателите трябва да бъдат наказвани", казва Владимир Путин пред FT.

#1 Harry 29.06.2019 в 10:09:07

Щом двете най-големи военни сили САЩ и Русия са решили че на либерализма се слага край, значи това ще е така. Зрелищно ще е гърченето на всякакви либерали - корифеи философи, пропагандисти и всякакви паразити на либерална хранилка. Защото, икономиката следва политиката, не обратното, либерализмът бе опит държавата да бъде сменена от корпорацията, оказа се утопия. Парите търсят сигурността на силата, не хаоса на либерализма.

#2 Kenny McCоrmick 29.06.2019 в 10:14:54

Нито САЩ, нито Русия са родили Ренесанса, така че по-полека с "щом те са решили, значи ще е така"...

#4 Shotgun Predator 29.06.2019 в 10:38:15

Хари, айде посмали малко рибата! Тръм е на власт от 2,5 години, какво точно направи той против либерализма? Путин като е антилиберал, само санкциите са му в главата що не падали. Кратунки ако политика води икономиката, СССР и източния блок нямаше да се разпадне, щяхме още да си кютаме. Им реалности на които политиката не може да не се съобразява. Тръм спечели изборите 2016 основно заради Хилъри. Хората не я харесват. Тръмп имаше 4милиона гласа по малко. Последните социологични данни от екипа на Тръмп показват, че в 17 суиг щата той е по малко харесван от четирима демократи, който са възможни кандидати. Тръмп е история. Путин, това което единствено го интересува е да запази властта си. Той е просто един куримпиран човек, създал е една корумпирана клика около себе си. А руския народ живее в мизерия. Ако падне от власт е за затвора. Затова се измислят и тези “тези” че видите ли либералната демокрация свършила. Сякаш има барикади в Париж и Берлин. Първо демокрацията може да бъде само либерална. Нелиберални демокрация няма, има диктатура прикрита зад уж “демократични” механизми. Второ свободата на личността ще бъде защитавана с оръжие, както Ботев и Левски са го правили, така и ние ще го направим, ако се наложи. Така че не отписвай толкова бързо либералната демокрация.

#5 Kenny McCоrmick 29.06.2019 в 10:50:08

"Колко “свободен” си, след като банките са ти взели и въздуха който дишаш на кредит?" - абе, тия големи лоши банки, как на мен ми взимат само по левче на месец да ми поддържат дебитната карта (имам си само едничка и, да, дебитна е, а не кредитна)? Пък на масовия българин все всичко му взимат? Как става така? А иначе Путин този път е ръсил тежки глупости, нещо белият прах ли не е бил като хората тоя път...

#7 Kenny McCоrmick 29.06.2019 в 11:42:33

Живея в собствено жилище. Плащам си сам сметките. Имам 0 кредити. Това, че Ганя тегли като невидял за нова плазма, ново смартфонче и почивка на Халкидикиту, не е вина на злите банки.

#8 GETI 29.06.2019 в 22:31:54

Цитат: "Либералната идея предполага, че не трябва да се вземат никакви мерки. Че мигрантите могат да убиват, да грабят и изнасилват безнаказано, защото правата им като мигранти трябва да се защитават. Всяко престъпление трябва да има своето наказание. Либералната идея е отживелица. Тя влиза в противоречие с интересите на огромното мнозинство от населението", казва той. **** Не виждам да е казал нещо невярно. Аре ся, само щото Путин го е казал, и оппппаааа, на амбразурата да го плюете! Ето това солта на отрицанието! Който е против, той ще си каже, за да потънем в море от ненужни разсъждения, които могат само да се пишат, без да се потвърждават от реалните факти…

#9 Harry 29.06.2019 в 22:56:28

Съседната статия: "23-годишен имигрант от Алжир е арестуван заради изнасилване и грабеж близо до Конната база в Борисовата градина." Обаче, няма да го осъдят тука, ще го изпратят по живо по здраво, защото е "клет бежанец": "Очаква се изпращането на документи от страната на произход на задържания, с оглед екстрадирането му от България." Прав е Путин! А парите наистина търсят сигурността на силната държава, американските корпорации са поддържани от американската армия, Ротшилд инвестира в Русия и Китай - все силни държави, а в разградения двор България никой не инвестира. А вие си вервайте на глупотевините на българските соросоиди! И вервайте на Боко че забогатявате!

#10 france 30.06.2019 в 10:57:54

Не е представител на "традиционните семейни ценности", освен ако те не включват съпруга+гимнастичка. Авторитарното му управление не носи нищо добро на руският народ - картошките си остават основното препитание на руснаците. Факторът бедност е достатъчно красноречив. Да си оправи Русия после да коментира останалият свят. Популист.

#11 To 30.06.2019 в 18:22:04

До Французина: Няма да те питам КОИ са основните традиционни семейни ценности, но Д,Артанян е бил галантен към дамите, а не към господата...И от толкова "любов" във Франция и сексуална свобода какво традиционно е останало във Франция? Колкото по-задоволено е дадено общество и по-консумативно, толкова "по-вкусно" става...а, картофите са вкусни, дори и да са генно-модифицирани.

#12 dedo adji 01.07.2019 в 00:04:23

Може да съм пропуснал, но за пръв път чувам Путин да казва, че либерализмът е отживелица. Той не говори а действа. Говорят баш либералите, които бързат да се противопоставят, докато се чудят какда се оправят с поразиите на крайния си либерализъм и губят позиции от антилибералите. Пропуснал съм също да е казал, че Меркел направи капитална грешка през 2015. Казаха го преди него милиони германци, австрийци, холандци и т.н. А поляци, унгарци и балтийци направо си затвориха границите за повече скакалци и не се поддават на шантажа на Брюксел. Едва ли по внушение на Путин, никой от тях няма приятни спомени от Русия. За скрипалите не си струва да говорим, те се изтъркаха и едва ли някой, освен щатните наши форумни идиоти още обръща внимание. Периодически притоплят старата манджа, за да поддържат интереса на западните лумпени. А интервюто, направих си труда да го прочета цялото, съдържа още много, което, обаче не е интересно на редакторите на кафенето. За тях е интересно какво казал Туск или Микрон.

Новините

Най-четените