Решението на Борис Джонсън да спре работата на парламента за 5 седмици е незаконно. Това постановява решението на Върховния съд във Великобритания, съобщава BBC.
Първоначално магистратите приеха, че въпросното решение е в тяхната компетентност, а след това обориха предишно решение на Английския върховен съд, който се произнесе, че спирането на работата на парламента не е прерогатив на съда.
С акт на кралицата, по искане на Борис Джонсън, работата на британския парламент бе спряна за срок от 5 седмици - от 10 септември до 14 октомври - само две седмици преди планираната дата за Brexit - акт, който доведе до първото от повече от 70 години насам разпускане на парламента.
Тогава британският премиер обяви прекратяването на работата на парламента за период от пет седмици по-рано този месец, като в мотивте си той изтъкна, че трябва да се даде възможностза т.нар. Реч на кралицата - в която да очертае новите си политики.
Преди всичко от Върховния съд акцентираха на това, че е напълно погрешно Парламентът да бъде спиран от това да изпълнява своите задължения.
Според мнозина политици актът на премиера е незаконен и така той се опитва да си отвори пътя за прокарване на Brexit без сделка, който засега по план трябва да се състои на 31 октомври.
От Ню Йорк, където е на срещата на върха на ООН премиерът Борис Джонсън коментира, че е дълбоко несъгласен с решението на магистратите, но ще се съобрази с него.
Председателят на Камарата на общините Джон Бъркоу приветства решението и заяви, че парламентът "трябва да се свика незабавно", като добави, че сега ще се консултира с партийните лидери "по спешност".
Кореспондентът на BBC Доминик Касиани коментира, че решението е "най-лошият възможен изход за премиера".