Най-малко 27 000 чужденци воюват на страната на „Ислямска държава" и други екстремистки групировки в Сирия, съобщи BBC по данни на консултантската компания „Суфан". Това означава, че редиците на джихадистите са набъбнали значително - преди няколко месеца американското разузнаване посочи приблизителен брой от около 30 000 души.
От април миналата година досега броят на чуждестранните наемници в ИДИЛ се е увеличил двойно. Те са сериозна част от силите на „Ислямска държава", която установи халифат в Сирия, Ирак и завладя също либийския град Сирт. Смята, че те получават по 500 евро месечно, а преминалите през военно обучение командири - по 1200 евро.
В доклада се изреждат 86 държави на произход. Най-много са тунизийците - 6000. На второ място е Саудитска Арабия - 2500 души. Следват Русия (2400), Турция (2100) и Йордания (2000).
От Европейския съюз са дошли около 5000 бойци, в огромната си част, около 3700 души, са от Франция, Великобритания, Германия и Белгия. Бойците от Балканите са близо 900, почти всичките от Албания, Босна, Косово и Македония.
Повечето отиват в Сирия, за да вземат непосредствено участие в бойните действия, а не за да се подготвят за терористични атаки в Европа.
Въпреки това между 20 и 30 на сто от тези бойци се завръщат на Запад и представляват съществен риск за силите за сигурност, предупреждават от „Суфан".
Засега американските граждани сравнително рядко се включват във военната кампания на „Ислямска държава", като основно се съсредоточават върху пропагандата в интернет.