СИРИЗА отново е първа политическа сила в Гърция.
Това показват предварителните данни от екзит-пол проучванията, които бяха публикувани веднага след края на изборния ден в 19 ч.
Официалните данни на гръцкото вътрешно министерство при преброени малко над 50% от гласовете вече потвърждават изборната победа на Ципрас.
Mega TV посочва, че СИРИЗА ще спечели между 30 и 34 на сто от гласовете на гръцките гласоподаватели, докато консервативната Нова демокрация взима около 29-31 процента.
#Greece Exit polls #ekloges2015_round2 #ekloges2015 pic.twitter.com/RD1OOOO43Q
— Electograph (@Electograph) September 20, 2015
На трета позиция е ултранационалистическата "Златна зора" с 6,5-8 на сто, която макар и с доста сериозна разлика от първите две сили успява да увеличи електоралната си база в сравнение с вота през януари.
Разбивката показва, че Златна зора е първа политическа партия сред безработните гърци. 16,6 на сто от тях са предпочели да дадат гласа си за крайната десница.
Most popular party among the Greek unemployed is the neo-nazi Golden Dawn pic.twitter.com/V1X1foVMyQ
— zerohedge (@zerohedge) September 20, 2015
Сигурно е, че поне още три партии биха намерили място в парламента, ако проучването се окаже вярно. Това са Комунистическата партия на Гърция (5.5-7%), ПАСОК (5.5-7%) и То Потами (4-5.5%).
Досегашният коалиционен партньор на Алексис Ципрас "Независимите гърци" гравитира около бариерата от 3 процента.
Под въпрос остава и парламентарното представителство на "Народен съюз" на Панайотис Лафазанис, който обедини недоволните бивши активисти на СИРИЗА. Евентуалният му успех обаче би бил истинско постижение, доколкото Лафазанис формира партията си преди по-малко от месец.
От щаба на Нова демокрация все още не желаят да коментират евентуалната си загуба, като подчертават, че прогнозните данни могат да се променят.
Ако екзит-половете се окажат близки до действителните резултати, нито СИРИЗА, нито Нова демокрация няма да могат да формират собствено мнозинство - дори при добавянето на 50-те допълнителни мандата за първата политическа сила, както предвижда гръцката избирателна система.
Това отваря поле за тежки коалиционни дебати между политическите формации, които успеят да влязат в гръцкия парламент.
Очаквайте подробности.