Пробив в ООН за Сирия - мирни преговори и избори

Пробив за сирийския конфликт в Съвета за сигурност на ООН - държавите-членки приеха единодушно резолюция за мирен план. Документът, подкрепен от САЩ и Русия, предвижда следващия месец да започнат преговори между властта и опозицията, както и преходно правителство и избори.

Това е първо споразумение между т.нар. Велики сили, откакто се води войната в Сирия - след 4 години и 250 000 загинали.

В резолюцията обаче не се засяга най-спорният въпрос - политическото бъдеще на сирийския лидер Башар Асад. "Сирийският народ ще реши бъдещето на Сирия", пише в резолюцията.

Москва настоява Асад да продължи да бъде част от управлението на Сирия и воюва на негова страна, докато според Вашингтон и други западни държави той трябва да напусне поста, тъй като е отговорен за убийства на протестиращи и избиване на цивилни.

Американският държавен секретар Джон Кери призна за разногласията по отношение на Асад, но определи резолюцията като крайъгълен камък за разрешаване на конфликта в Сирия. Според него на сирийския народ се дава истински избор между „войната и мира".

Русия и Китай са двете държави в СС на ООН, които настояват Асад да не бъде принуден да напусне властта като предварително условие за мирни преговори. Точно противоположна е позицията на умерената сирийска опозиция, която отказва да преговаря с диктатора.

Западните и арабските държави са склонни Асад да участва в преходния процес, но не и след това. Френският външен министър Лоран Фабиюс коментира, че идеята сирийският диктатор да участва в демократични избори е несъстоятелна.

Резолюцията призовава генералния секретар на ООН Бан Ки-мун да събере страните в сирийския конфликт още в началото на януари на мирни преговори.

Предвидено е до шест месеца след това да бъде установено управление, включващо всички групи, което да не е доминирано от никоя религиозна общност, както и да бъде договорен график за изготвяне на нова конституция.

Свободни и честни избори трябва да бъдат произведени под надзора на ООН до 18 месеца след приемането на основния закон.

Новините

Най-четените