Стратегията на ООН за война с наркотиците през последните 10 години среща провал. Това е общият извод от мащабен доклад на Международния консорциум за политики спрямо наркотиците (IDPC).
Организацията призовава за значително преосмисляне на глобалната политика по отношение на незаконните наркотични вещества, тъй като се вижда, че с този подход не се постигат положителни ефекти.
В доклада се посочва, че усилията на ООН за премахване на незаконния пазар на наркотици до 2019 г. чрез подхода "война срещу наркотиците" са имали слаб ефект върху световното предлагане, но за сметка на това оказват отрицателно въздействие върху здравето и правата на хората, сигурността и развитието в общ план.
Според доклада смъртните случаи, свързани с употребата на наркотици, са се увеличили със 145% през последното десетилетие. Само за 2017 г. в САЩ има регистрирани повече от 71 000 смъртни случаи, които са пряко следствие от предозиране.
Същевременно за последните 10 години поне 3940 души в различни държави по света са били екзекутирани за престъпления, свързани с наркотици по света, докато откритата война срещу наркотиците във Филипините е довела до около 27 000 екзекуции, проведени извън рамките на съдебната система в страната. Иначе казано - директни убийства на хора, свързани с наркотичния бизнес (или набедени, че са свързани), извършени както от силите за сигурност в страната, така и от обикновени граждани.
IDPC е мрежа от 177 национални и международни неправителствени организации, занимаващи се с политики върху темата за наркотиците и злоупотреба с наркотици.
Тя приканва Специалната сесия на Общото събрание на ООН да обмисли различен подход към стратегията си по темата за следващите 10 години.
"Този доклад е пореден гвоздей в ковчега на войната срещу наркотиците", заявява Ан Фордъм, изпълнителният директор на IDPC, в подготвено изявление. "Фактът, че правителствата и ООН не смятат, че е важно да оценят внимателно катастрофалното въздействие на последните десет години върху борбата с незаконното разпространение на наркотици изобщо не е изненада".
По нейни думи на следващото Общо събрание на ООН правителствата на държавите членки вероятно ще се съгласят да подпишат новите мерки за борба с наркотиците за следващите 10 години, а те ще бъдат "още от същото".
"Това би било грубо неизпълнение на задълженията на ООН и сигурна рецепта за повече кръв, разлята в името на контрола върху наркотиците", допълва още тя.
Не на същото мнение е Фархан Хак, заместник-говорител на генералния секретар на ООН.
"Видимо е, че имаше и значителни успехи, и неуспехи в справянето с проблема с трафика на наркотици и ние заявихме това ясно с многото забележки, които правим относно проблема с наркотиците всяка година", коментира той.
"Службата на ООН по наркотиците и престъпността е най-голямата агенция в Обединените нации, която се занимава с тази тема. Тя продължава да работи по този проблем. Те не виждат усилията си и работата си толкова като провал, колкото като просто все още недовършена", коментира още той.
По негови думи работата на ООН по темата с наркотиците зависи до голяма степен и до усилията на отделните държави и единствено чрез координирана работа може да се стигне до трайно решение на този проблем.
А определено има какво да се желае по темата. Така например през 2017 г. Мексико регистрира най-много убийства за година, следствие от нарастващите нива на насилие, свързано с наркотиците. Мексиканският Национален статистически институт разкри, че през годината са отчетени 31 174 убийства - с 27% повече спрямо 2016 г.
Освен разпалването на насилието, съществуващата политика да се криминализира употребата на наркотици също така довежда и до повишаване на броя на вкараните в затвора, се казва в доклада.
Според данните от него един от всеки пет затворници в момента е лишен от свобода за престъпления, свързани с наркотици. Значителен дял от арестуваните са с обвинения за притежание за лична употреба.
Докладът също така показва, че в 33 държави и територии все още се прилага смъртно наказание за престъпления, свързани с наркотици, което е нарушение на международните стандарти.
Нещо повече - през март американският президент Доналд Тръмп предложи да бъдат направени по-строги санкциите срещу трафика на наркотици и за по-тежките случаи там да се въведе смъртно наказание. Предложението му дойде на фона на продължаващата опиоидна криза в страната, която достига сериозни мащаби.
И това се наблюдава не само в САЩ. Данните за годишния трафик на наркотици, тяхното отглеждане и употреба се събират от 90-те и ако се вярва на изследването, сега целият незаконен наркотичен бизнес бележи рекордни нива.
"Настоящите политики в областта на наркотиците са сериозна пречка пред други социални и икономически цели, а "войната срещу наркотиците" доведе до смъртта на милиони хора, изчезнали или вътрешно разселени", пише Хелън Кларк, бивш министър-председател на Нова Зеландия и член на Глобалната комисия по въпросите на наркотиците, в предговора на доклада.
Изводите от доклада идват около седмица, след като Канада стана първата страна от групата на индустриализираните държави от Г7, която легализира марихуаната за развлекателна употреба.