"В САЩ президентът Тръмп иска да установи държава на мафията, но не може, защото конституцията, другите институции и здравото и кипящо от енергия гражданско общество няма да го позволят". Това заяви милиардерът и филантроп Джордж Сорос по време на икономическият форум в Давос, цитиран от Politico.
По думите на милиардера Тръмп е "временно явление", което ще изчезне от политическата сцена през 2020 г., ако не и по-рано.
Това изказване Сорос направи по време на годишната вечеря, давана от него в кулоарите на Световния икономически форум в Давос. Той е отявлен критик на американския президент, който също е в Давос и се очаква да произнесе реч в петък.
Милиардерът отново отправи предупреждение за опасната политика на Белия Дом по посока на севернокорейската ядрена програма, с което, по негови думи, излага на риск оцеляването на човешката цивилизация.
"Идването на власт на лидери като Ким Чен-ун в Северна Корея и Доналд Тръмп в САЩ имат много общо с това. И двамата изглеждат готови да рискуват една ядрена война за да се задържат на власт", допълни той.
Сорос разкритикува и Русия на Владимир Путин, описвайки я също като мафиотска държава, допълва Франс прес.
Милиардерът отправи критики и към гигантите на интернет, описвайки ги като "все по-мощни монополи", които могат да бъдат изкушени да се свържат с "авторитарни режими", за да създадат "тоталитарна мрежа, каквато Олдъс Хъксли или Джордж Оруел самите не биха могли да си представят" в техните романи "Прекрасният нов свят" и "1984".
Според него социалните платформи може да се окажат реална пречка за развитието на технологиите. В тази насока Сорос разкритикува и политиката на технологичните гиганти като Google и Facebook.
"Силата да оформят общественото мнение е съсредоточена все повече в ръцете на няколко компании", заяви той.
"Интернет монополите нямат нито волята, нито желанието да защитават обществото от последиците от своите действия", смята Сорос.
"Необходими са реални усилия да се отстоява и защитава това, което Джон Стюарт Мил нарича "свободата на ума. Възможно е веднъж загубена тази свобода, да е трудно да бъде възстановена от хората, които израстват в дигиталната ера", предупреди още той.
По негови думи това има последици с голям ефект, който може да се види и при избора на Доналд Тръмп.
Милиардерът неколкократно отправи похвали към еврокомисар Маргрете Вестагер, определяйки я като бъдещия немезис на технологичните гиганти. Тя стана известна със сериозната си работа по регулациите на интернет и големите тех компании като Google, Amazon и Apple.
Сорос е критик на ултралибералния капитализъм като според него интернет гигантите трябва да бъдат подложени на по-строги регулации.
Facebook и Google не са отговорили на критиките на Джордж Сорос.
На вечерята той говори и за биткойна. Той припомни, че това не е валута и че честите покачвания на курса на биткойна са "типичен балон". Според милиардера обаче няма да има "брутален спад" в курса на биткойна, а по-скоро поетапно намаляване.