Великобритания се разбра с ЕС

Великобритания получи специален статут от Брюксел, съобщи премиерът на страната Дейвид Камерън след продължителни преговори с европейските лидери, приключили в ранините часове на деня. Лондон заплашваше да се оттегли от съюза, ако не промени договора си за членство.

„Великобритания никога няма да бъде част от европейска супердържава и никога няма да въведе еврото. Ще има нови, по-строги за имигрантите от ЕС, които искат да се възползват от нашата социална система", каза Камерън на пресконференция и обеща „с цялото си сърце и душа" да води кампания за оставане на страната в ЕС на предстоящия референдум през 2017-та година.

Великобритания ще получи отстъпки в европейското законодателство по 4 въпроса, свързани със суверенитета, икономиката, участието в европейското законотворчество и трудовата миграция.

Най-съществената промяна е за замразяване на социалните добавки към заплатата за новодошлите работници във Великобритания до 7 години при „извънредни нива на миграция".

Всеки новоназначен на работа европейски гражданин в страната ще бъде лишаван от правото на данъчен кредит и други социални добавки за максимум от 4 години.

Сделката беше одобрена от държавните и правителствени ръководители след драматични политически преговори, продължили ден и половина. Привържениците на оттеглянето на Великобритания от ЕС коментираха, че споразуменията са „прекалено скромни" и няма да променят нищо.

"Това за мен е достатъчно за Великобритания да остане в Европейския съюз, като получава най-доброто от двата свята", коментира още Дейвид Камерън.

Германският канцлер Ангела Меркел определи споразумението като справедлив компромис. "Убедени сме, че с това дадохме на Дейвид Камерън пакет от реформи, с който той може да води кампания във Великобритания за оставането й в Европейския съюз", допълни Меркел.

Новините

Най-четените