Милиони хора по света се включиха в масови протести срещу климатичните промени и бездействието на световните лидери по темата. В демонстрациите се включиха предимно ученици и студенти.
В Ню Йорк многохилядното шествие беше предвождано от шведската ученичка и известна екоактивистка Грета Тунберг. Тя е в САЩ от три седмици и й предстои да вземе участие в конференцията за климата на ООН на 23 септември.
Пред събралата се тълпа в Ню Йорк Тунберг каза, че те не са "просто млади хора, които пропускат училище или не ходят на работа, а са вълната на промяна". Ученичката допълни, че "заедно, ние сме неудържими".
В Европа протестиращи излязоха по улиците на големите градове в Швейцария, Великобритания, Полша и Дания. Акции имаше и в Нова Зеландия, Австралия, Япония и Филипините.
В Африка демонстрации имаше в градове като Йоханесбург и Найроби. Младежи в България също се включиха в световната "климатична стачка". Те носеха плакати с надписи като "Нямаме Планета Б" и "Планетата отвръща на удара".
Тепърва предстои голяма вълна от нови демонстрации, които ще се провеждат преди и по време на климатичната конференция на ООН. Протестиращите настояват да се предприемат спешни мерки за защита на околната среда.
Според тях сегашните мерки са недостатъчни, за да спрат промените в климата и да предотвратят покачването на световните температури с 1,5-2 градуса. Това по мнение на екоактивистите ще се окаже фатално за планетата Земя.
Те предупреждават, че ако не бъдат предприети действия, в близко бъдеще ни очакват глад, суша, екстремни климатични катаклизми.
С огромен интерес се очаква речта на Грета Тунберг по време на конференцията.
Тя е основател на движението "Петъци за бъдеще" и е своеобразен предводител на световното движение от млади хора, които се опитват да се борят с климатичните изменения.