Излекуваха мъж от вируса на ХИВ

ХИВ-позитивен мъж във Великобритания стана вторият познат случай на излекуван от вируса пациент. Това е станало чрез трансплантация на костен мозък от резистентен на ХИВ донор.

Тестовете показват, че три години след получаването на стволови клетки от донора няма и следа от ХИВ вируса в организма на мъжа. По негово желание името и възрастта му се пазят в тайна.

И макар лекарите да посочват, че случаят е доказателство за концепцията, че един ден ще е възможно да се сложи край на СПИН, това не означава, че е открито лечение за ХИВ. Що се отнася до т.нар. Лондонски пациент, те казват, че той е "функционално излекуван" и "в ремисия", но е "твърде рано да се каже, че е напълно излекуван".

Първият познат случай на функционално лечение на болен от ХИВ е това на т.нар. Берлински пациент - американецът Тимъти Браун, който премина през сходно лечение в Германия през 2007-а. Според експерти Браун все още няма следи от ХИВ в организма си, пише Reuters.

Мъжът се е заразил с ХИВ през 2003 г. През 2012 г. става ясно, че е болен и от раково заболяване, наречено болст на Ходжкин. През 2016-а състоянието на мъжа е било изключително лошо заради рака. Лекарите решават да потърсят донор за него, тъй като това е единственият му шанс за оцеляване.

Донорът, който няма роднинска връзка с болния, има специфична генетична мутация, позната като "CCR5 delta 32", която се характеризира с резистентност към ХИВ.

Биологът проф. Равиндра Гупта е един от хората, които са работили в екипа, лекувал мъжа. Той разказва, че трансплантацията е минала сравнително леко, но е имало и странични ефекти. Един от тях е бил сблъсъкът между имунните клетки на приемащия и тези на даряващия.

Според повечето експерти подобно лечение може да е начин за лечение на всички пациенти. Проблем е това, че процедурата е скъпа, сложна и рискована. За да се приложи в други случаи, трябва да бъдат намерени съвпадащи донори сред малкия брой хора, които имат необходимата мутация, която ги предпазва от вируса.

Не е сигурно обаче дали CCR5 мутацията е достатъчно условие за успешен резултат или усложнението с имунните клетки също е фактор. То е било налице и при Берлинският пациент.

Около 37 милиона души по света в момента са заразени с ХИВ. СПИН уби около 35 милиона други от появата на болестта през 80-те до днес.

Новините

Най-четените