14 души загинаха, а 17 бяха ранени при стрелба в здравен център в град Сан Бернандино в Калифорния. Убити са двама тежко въоръжени нападатели - мъж и жена. Те са имали автомати и пистолети.
Разследването по случая продължава, като за момента ФБР отхвърля версията за терористичен акт, но проучва евентуални доказателства, които биха могли да отведат властите до тази версия. Властите оценяват вероятността в регионалния център, където е станала стрелбата, да има поставено взривно устройство.
Сан Бернардино е град с население около 200 000 души и се намира на 100 километра източно от Лос Анджелис.
Стрелбата в здравния център, в който се полагат грижи за възрастни със специални потребности, започна в около 11 часа местно време. Стотици души бяха евакуирани, докато полицията провежда акция в района, за да обезопаси сградата. Мнозина се заключиха в стаите, докато чата полицията да пристигне.
Според полицията нападателите са били добре подготвени, сякаш са били на мисия. Предполага се, че стрелбата няма връзка с пациентите.
След инциндета полицията започна издирване на поне трима заподозрени, които са избягали с черен джип от местопрестъплението. Нападателите бяха открити часове по-късно, като при престрелка с полицията беше ранен полицейски служител.
Задържан е трети човек близо до мястото, но не е ясно дали той е свързан със стрелбата в здравния център.
Убитите стрелци са идентифицирани като Саид Фарук и Ташфин Малик - мъж и жена на 28 и 27 години. Той е американски гражданин, я нейната националност не е известна. Двамата са били женени, а третият заподозрян за стрелбата е братът на Фарук, съобщават информационните агенции.
Фараук е работел здравния център, в който е започнала стрелбата. Свидетели твърдят, че той е бил на коледното парти, но си е тръгнал заради скандал. Малко след това се е върнал с жена си въоръжен и двамата са започнали да стрелят. Полицията обискира апартамента им.
Това е най-смъртоносният инцидент от този тип, откакто през 2012 година в училище в Нютън в щата Кънектикът бяха застреляни 26 души.
Няколко дни по-рано трима души бяха убити в клиника в Колорадо.
„Знаем едно нещо и то е, че има определен на масовите стрелби в страната, който няма паралел никъде другаде по света", каза американският президент Барак Обама. Той посочи, че могат да бъдат предприети стъпки, които да доведат до намаляване на тези инциденти.