16 смъртни присъди за убийството на 19-годишната Нусрат в Бангладеш

Съдът в Бангладеш издаде 16 смъртни присъди по делото за убийството на студентката Нусрат Джахан Рафи, която беше запалена, след като обвини училищен директор в сексуален тормоз, съобщава BBC.

19-годишната Нусрат почина през април във малкия град Фени, на около 160 км от столицата Дака. Тя беше запалена от група маскирани хора, сред които и две нейни съученички, тъй като отказала да оттегли обвиненията си в сексуален тормоз срещу главния учител в местното медресе.

Убийството шокира страната и доведе до протести, настоявайки за справедливост. Това беше и една от основните причини съдебният процес да мине по изключително бърза процедура. Обикновено в страната разрешаването на подобни случаи често отнема години.

Прокурор Хафез Ахмед коментира пред събрали се пред съда репортери, че по делото има всички необходими доказателства и че той няма да допусне на никого да му се размине извършването на убийство в Бангладеш.

Разследването на смъртта на Нусрат разкри създаването на конспирация с цел потулване на случая за сексуален тормоз. В нея влизат учители от медресето, влиятелни хора от града, както и съученици на момичет. Те е трябвало по един или друг начин да принудят Нусрат да оттегли обвиненията си, като за последен вариант е оставена опцията да я убият. По план то е трябвало да изглежда като самозапалване от страна на дълбоко посрамена студентка.

Тя обаче успява да избяга, а брат й й се притичва на помощ, успявайки да изгони нападателите. Осъзнавайки че е пострадала тежко и скоро може да умре, тя записва показанията си на телефона си като видео.

Появата на новината, заедно с огромния обществен натиск засилват услията на полицията и следствието и случаят е разкрит бързо. Намерени са доказателства за вината на 16 замесени в случая, като срещу тях прокурорите призоваха за смъртното наказание.

Сред осъдените сега са трима учители, включително директорът Сирадж Уд Дула, който според полицията е поръчал убийството от затвора. Други двама от обвиняемите, признати за виновни - Рухул Амин и Максуд Алам, са местни лидери на управляващата партия Ауами.

Случаят беше приет за сериозен сигнал за отдавна съществуващ проблем със сексуалното насилие в Бангладеш. Публикуван наскоро доклад на благотворителната организация ActionAid показва, че 80% от жените, работещи в шивашката индустрия на страната, са станали свидетели или са преживели сексуално насилие по време на работа.

Все още обаче оплакванията от подобно насилие са сравнително редки заради сериозните последствия от общността, до които може да доведе подобно нещо. Жертвите често се сблъскват с неодобрението на своите общности, с тормоз, персонално и онлайн, а в някои случаи и с насилие.

При Нусрат необичайното беше, че отиде в полицията. Нейното изявление беше заснето с мобилен телефон - записът по-късно изтече в медиите, което реално направи случая световна новина.

Новините

Най-четените