Президентът Владимир Путин предложи Русия да поднови производството на свръхзвукови самолети за граждански цели. След спирането на френско-британския "Конкорд" през 2003 г. в момента в света няма такава машина.
Съветският Ту-144 спря полети след катастрофа по време на голямото авиационно изложение в Бурже край Париж през 1978 г. През 80-те години целият проект бе закрит заради финансови проблеми.
Сега Путин предлага Русия да се върне към този тип самолети на базата на новия стратегически бомбардировач "Ту-160М".
Той наблюдава изпитателен полет на новия военен самолет в района на град Казан, а след това присъства на подписването на договор на стойност 160 милиарда рубли (2,9 млрд. долара) за доставката на десет "Ту-160М" за нуждите на руските въоръжени сили.
По негови думи модернизираният стратегически бомбардировач ще укрепи отбранителния потенциал на страната.
"Това е сериозна стъпка в развитието на високотехнологичната сфера и за укрепването на отбранителната способност на страната, защото това е един от елементите на нашата ядрена тирада", каза Путин пред работници от Казанския авиационен завод, цитиран от БТА.
Четиримоторният свръхзвуков бомбардировач "Ту-160", разработен по съветско време през 80-те години на 20-и век, е най-големият боен самолет в света. Той е използван в настоящата руска кампания в Сирия за нанасянето на удари с крилати ракети от голямо разстояние.
"Ту-160М", също като предшественика си, е с променлива геометрия на крилете. Той е в състояние да пренася 12 крилати ракети или 12 ракети със среден обсег с ядрена бойна глава при нонстоп полет до 12 хил. км без презареждане с гориво, посочва Ройтерс.
От конструкторското бюро "Туполев" твърдят, че модернизираният вариант ще бъде с 60 на сто по-ефективен от старата версия заради значителните подобрения във въоръжението, навигационната апаратура и авиониката.