Германия, Франция и Великобритания се обявиха в подкрепа на Хуан Гуайдо като държавен ръководител на Венецуела на мястото на Николас Мадуро. Трите страни станаха част от група с 15 държави в Европа, които застанаха на страната на Гуайдо в опита за смяна на властта в Каракас.
Сред останалите поддръжници на венецуелската опозиция са правителствата на Испания, Португалия, Полша, Австрия, Холандия, Дания, Швеция и др. Общата позиция на ЕС по казуса беше призив за провеждане на нови свободни президентски избори във Венецуела.
Германският канцлер Ангела Меркел обяви, че "Хуан Гуайдо е човекът, с когото говорим и от когото очакваме да започне процес за подготовка на нови избор възможно най-скоро. За тази цел той е легитимният временен президент - от германска гледна точка и от гледната точка на много европейски партньор. Надяваме се, че този процес ще се случи в най-бързата времева рамка, и разбира се, по мирен път".
🇻🇪European countries recognizing #JuanGuaido as president of #Venezuela as of February 4 (14:00 GMT) @jguaido @CidobBarcelona pic.twitter.com/OA8YgAJEoK
— Roberto Ortiz de Zárate Arce (@Rob_Zarate) February 4, 2019
Твърда подкрепа за легитимността на Николас Мадуро демонстрира Италия, която се солидаризира с позицията на страни като Русия и Китай.
"Италия няма да признае Гуайдо, защото сме против това едни страни да определят вътрешната политика на други страни", казва зам.-министърът на външните работи на Италия Манлио ди Стефано. Вицепремиерът Луиджи ди Майо (Движение "5 звезди") обяви, че правителството му иска да избегне евентуално избухване на гражданска война във Венецуела.
Гърция засега заема позиция срещу Хуан Гуайдо, като двама от евродепутатите на СИРИЗА се обявиха против признаването му за легитимен лидер на Венецуела. Председателят на опозиционната "Нова демокрация" Кириакос Мицотакис се обяви в негова подкрепа и призова премиера Алексис Ципрас да "се съобрази с ЕС по този въпрос и да спре да излага нашата държава".