Русия обмисля имунитет за бившите президенти

Руските президенти да се ползват с имунитет от наказателно преследване, след като напуснат поста си, обмислят от Кремъл заедно с конституционните промени, които предстоят.

Това предава "The Moscow Times", като допълва, че предложението идва от работна група в Държавната дума и идва, след като преди месец президентът Владимир Путин обяви намеренията си за мащабни реформи в конституцията.

"Руският президент, който е прекратил упражняването на властта си, да има имунитет - това е нашето предложение", се казва в изявление на работната група, цитирана от агенция РИА Новости.

Към момента говорителят на Кремъл - Дмитрий Песков - отказа коментар по идеите за реформи. Съпредседател на парламентарната група е Павел Крашенников от управляващата партия "Обединена Русия".

Крашенников е автор и на предложението след изтичането на президентския мандат президентите, оттеглили се от поста, да бъдат назначавани за доживотни сенатори.

Отделно депутатите от долната и от горната камара на Държавната дума се ползват с имунитет от наказателно преследване от руските закони. Освен това долната камара на руския парламент вече подкрепи предложените от Путин конституционни промени.

Припомняме, че на 21 януари руският президент внесе предложения за промени в конституцията на Руската федерация. Част от тях засилват ролята на парламента, който би бил отговорен за номинирането на премиера.

Засега тази роля има държавният глава. Друга мярка предвижда учредяването на Държавен съвет от президента, който да е отговорен за "определянето на основните насоки на вътрешната и външната политиката на Руската федерация".

Сред изискванията, които Путин настоява да бъдат приети, са и тези кандидатите за президент на Русия да са пребивавали на територията на страната в продължение на 25 години, вместо както досега - 10. Запазва се изискването те да са на възраст най-малко 35 години.

Новините

Най-четените