Непредсказуеми - такива са прогнозите за ключовите избори във Великобритания, които до голяма степен ще определят дали страната да остане в Европейския съюз или не. 650 депутати ще бъдат избрани в долната камара на британския парламент, а партията-победител ще има възможност да състави правителство и да излъчи премиер.
Заетостта, сигурността и имиграцията - това бяха най-горещите теми в предизборната кампания, повече отколкото въпроса дали Великобритания ще се справи по-добре извън ЕС или не. Настоящото консервативно правителство обещаваше да проведе допитването през 2015-та година, след това прие отсрочка до края на 2017-та година.
Лондон е сред редовните критици на Брюксел, чувства се ощетен от споразуменията с Брюксел и изземването на правомощия, но отношенията с ЕС така и не бяха подложени на сериозни предизборни дебати. Едно от предизборните обещания на Камерън бе да проведе допитване след две години, ако избирателите му гласуват доверие на нов мандат.
Консерваторите водят с под процент на Лейбъристите на Ед Милибанд - с 34 срещу 33 на сто. Това до голяма степен подсказва, че и следващото правителство в Лондон ще е коалиционно. Анализаторите очакват възелът на вота да се разплете в малки, отдалечени населени места и от избирателите, които нямат твърди политически убеждения.
Очаква се изненадата на вота да дойде от Шотландия, където Никола Стърджън и водената от нея Шотландска национална партия регистрира четирикратно увеличение на членската маса и сериозен ръст в подкрепата, въпреки позициите „за" независима Шотландия - през февруари с референдум гражданите на Шотландия решиха страната да остане под властта на британската Корона.
Прогнозите са ШНП да спечели мнозинството от 59-мандата, отредени за Шотландия, за сметка на Лейбъристите, които традиционно се представят силно там и затова Шотландия бе определяна като техен бастион.
Не е изключен вариант за коалиция между двете партии, който Камерън определи като „ужасяващ брак по сметка, който няма да роди нищо добро". Въпреки че даде сериозни индикации за сближаване с шотландките националисти, Ед Милибанд е склонен да опита вариант с правителство на малцинството, разчитайки на подкрепата на профсъюзите.
Либералдемократите на Ник Клег, който сега подкрепят кабинета на Камерън, имат интерес статуквото да се запази и отново да влязат в управлението с консерваторите. Социолозите им отреждат резултат от около 8 на сто.
Евроскептичната „UKIP" на скандалния Найджъл Фараж се очаква да получи около 13 на сто от гласовете на избирателите, отнемайки привърженици основно от торите. Съпартийците на Камерън не са единни по въпроса дали Великобритания да остане в ЕС, докато Лейбъристите са за оставане, но с предоговаряне на условията на членството.
Избирателната система във Великобритания е мажоритарна - страната се разделя на едномандатни избирателни райони, където събралият най-много гласове печели. Ако нито един кандидат не събере мнозинство, има втори тур.