Македонският президент Георге Иванов призова за завръщане към мира и спокойствието, след бунта в македонския парламент в четвъртък вечер. Той извика всички политически лидери в кабинета си в петък, за да обсъдят новата ситуация и как да се завърнат към мира в Македония. Според Иванов правилата на парламента са били нарушени, когато СДСМ и някои от коалиционните им партньори са гласували за председател на парламента.
„Призовавам обществото да остане спокойно и да не изпада под влиянието на фалшиви новини и манипулации. Призовавам за намаляване на напрежението и въздържане от насилие, за спокойно и примерно поведение. Всички свързани с това институции трябва да действат отговорно и в съответствие с Конституцията и законите на Република Македония. Парламентарните представители носят най-голяма отговорност за връщане на ситуацията в съответствие с Конституцията, законите и парламентарните правила, които бяха нарушени вчера.
Всеки трябва да бъде отговорен за действията си и да е наясно с последиците им. Няма въпрос, който не можем да разрешим с диалог, в съответствие с Конституцията и законите на Република Македония", посочи в изявление Иванов. Той покани лидерите на политическите партии, представени в парламента, в кабинета му за лидерска среща, на която да обсъдят ситуацията.
„Никой отвън няма да дойде да реши проблемите ни, докато не ги разрешим сами, в съответствие с интересите на македонската държава", отбеляза Иванов.
При сблъсъците в македонския парламент в четвъртък вече бяха ранени около 100 души, сред които и лидерът на опозиционната социалдемократическа партия Зоран Заев.
Ситуацията в центъра на столицата, около и в парламента е нормализирана, предава "Фокус", позовавайки се на македонското МВР.
Властите отбелязаха, че са предприети допълнителни мерки за гарантиране сигурността на гражданите. Освен това от Министерството са установили, че около 100 души са пострадали вследствие на инцидентите от четвъртък. Лекарска помощ са получили 77 граждани, 22 полицейски служители и трима депутати.
Сблъсъците възникнаха, след като управляващите социалдемократи и етническите албански партии гласуваха да изберат етнически албанец за парламентарен председател.
Националисти, разгневени от този развой на нещата, проникнаха в основната зала на парламента.
Талат Джафери е първият етнически албанец, който става председател на парламента в Македония, откакто страната обяви независимост през 1991 г. Напрежението в Македония нараства дни преди планираната визита на зам.-държавния секретар на САЩ Хойт Ий, която трябва да се проведе в понеделник.
Македония бе на ръба на гражданската война по време на бунт на албанското малцинство през 2001 г., преди международно посредничество да успокои ситуацията.
Посланиците на САЩ и на страните от ЕС в Скопие излязоха с обща позиция, в която призовават за диалог между противниковите страни. Дипломатите настояват полицията да се намеси, за да се овладее ситуацията.
ВМРО ДПМНЕ се опитва да проваля заседанията на новия парламент в продължение на един месец, за да не позволи избирането на новия председател. Партията определя избора на етнически албанец начело на Народното събрание като "опит за преврат и създаване на паралелни институции", което смята за недопустимо.
Джафери обаче отговори на твърденията на ВМРО, като посочи, че няма как легитимният избор на мнозинството в парламента да се смята за преврат.
Днес се навършват 16 години от клането във Вейце, където от засада зверски бяха убити, клани и запалени живи 8 македонски войници от ОНА (където членуваше и Талат Джафери, "Комендант Форина" - новият председател на парламента): Роберт Петковски 27 Бобан Трайковски 28 Игор Костески 26 Миле Яневски 30 Марян Божиновски 27 Илче Стояновски 24 Кире Костадиновски 24 Бошко Найдовски 25