Доналд Тръмп обяви, че е имал намерение да уволни директора на ФБР Джеймс Коми още преди зам.-главния прокурор Роб Роузенстийн да публикува критичния си доклад.
Тръмп призна, че е имал предвид и разследването на ФБР по предполагаемите връзки на предизборния му щаб с руската намеса в президентските избори през 2016 г., когато е взел окончателното решение да отстрани Коми от ФБР.
"Всъщност, когато реших да го направя, си казах: Ами и това руското нещо, с връзките Тръмп-Русия, то е измислена история, то е оправданието на Демократите за това, че загубиха изборите, които уж трябваше да спечелят", каза Доналд Тръмп в интервю за NBC.
Президентът на САЩ призна още, че в три отделни случая е настоявал да знае дали ФБР го разследва. И в трите случая Джеймс Коми е отричал да се води пряко наказателно производство срещу него. Това изказване на Тръмп предизвика поредна вълна на критики заради потенциален конфликт на интереси.
"Коми беше самохвалко, обичаше да се самоизтъква. През това време ФБР беше в смущаващо състояние. И вие го знаете, и аз го знам. Всеки го знае. Ако погледнете как изглеждаше ФБР преди една година, то беше буквално в насипно състояние. И не се оправи досега", коментира още Доналд Тръмп по адрес на уволнение директор Джеймс Коми.
Временно изпълняващият длъжността шеф на контраразузнаването Андрю Маккейб обаче публично отрече твърденията на висшестоящи служители на Белия дом, че Коми е загубил доверието на екипа си и затова трябва да напусне.
"Мога да ви кажа, че работих в много тясно сътрудничество с него от момента, в който отворихме полевия офис във Вашингтон. Пазя най-дълбоко уважение към него заради качествата и почтеността му. Той се ползваше с широка подкрепа във ФБР и продължава да се ползва до ден днешен. Огромното мнозинство от служителите на ФБР имат дълбока и положителна връзка с директора Коми", каза Маккейб в изслушване пред Комисията за разузнавателните служби в Сената.