Показването на символи на омразата като хитлеристкия поздрав и други подобни в Австралия вече ще носят задължителна присъда от една до шест години затвор. Това прие местният парламент в четвъртък като промени Закона за престъпленията от омраза, предава "Би Би Си".
Предложените от правителството промени бяха представени като "най-строгите закони, които Австралия някога е имала срещу престъпления от омраза".
Освен показването на символи като нацистките поздрави и други, законът се насочва и към планирането и финансирането на терористични нападения. За първото се предвижда присъда от най-малко 3 години лишаване от свобода, докато за второто присъдата е 6 години.
Мерките срещнаха сериозен отпор както сред управляващите Лейбъристи, така и сред опозицията на Консервативната партия.
Противниците на промените сред управляващите са на мнение, че правителството не трябва да прокарва издаването на задължителни присъди от съда, тъй като подобен род наказания според тях не намаляват престъпността, а за сметка на това подкопават независимостта на съдилищата и често са дискриминационни на практика.
От опозицията пък смятат, че управляващите се бавят с прокарването на по-строгите мерки.
Новите правила идват на фона на поредица от атаки срещу еврейски центрове в страната.
Миналата седмица властите в Сидни откриха каравана, в която имаше множество експлозиви, както и бележка с антисемитски послания.
В дните преди този случай близо до една от синагогите в града се появиха множество антисемитски графити, а сградата на еврейски детски център беше подпалена.
През декември синагога в Мелбърн също беше подпалена, докато в нея имаше богомолци. Случаят се размина без сериозно пострадали, но предизвика реакции из цялата страна.
Дори в момента показването на нацистки поздрав е забранено от закона в Австралия, като за това се предвижда до една година затвор. Новите поправки обаче правят издаването на ефективна наказателна присъда задължително.
"Тук не става въпрос за политика. Става въпрос за това дали австралийският парламент вярва, че е приемливо да се застъпва, заплашва или извършва насилие срещу друг човек заради това кой е той, на кого се моли или кого обича", каза министърът на вътрешните работи Тони Бърк в сряда вечерта, когато поправките бяха внесени в парламента.
---
По новите правила в Австралия музикантът Роджър Уотърс потенциално би си изпатил също: