Европейската комисия има общо 120 препоръки към Северна Македония за следващата година. Това става ясно от доклада за напредъка на страната по пътя ѝ към Европа, представен по-рано тази седмица от посланика на ЕС в Скопие Михалис Рокас.
Една от ключовите препоръки към югозападната ни съседка е да извърши необходимите конституционни промени, с които българите да бъдат записани като държавотворен народ в Основния закон на страната.
В доклада се посочва и друго основно изискване за започване на преговори за членство - спазването и изпълнението на двустранните спогодби с Гърция и България.
Заради неизпълнението на тези критерии Северна Македония беше отделена от Албания по време на последния Европейски съвет преди две седмици. Там за разлика от Тирана, Скопие не получи покана за преговори за присъединяване.
Правителството на Християн Мицкоски се опита да протака въпроса за промените в северномакедонската конституция. Той отправи питане към Брюксел дали е възможно те да бъдат извършени, едва след като страната вече е член на ЕС.
Официалният отговор на Европейската комисия беше даден по време на посещението на председателя Урсула Фон дер Лайен миналата седмица в Скопие.
Макар тя да посочи, че краткосрочната цел е страната да отвори първия клъстер от преговорите с ЕС, колкото се може по-бързо, това няма как да се случи без изискваните промени в конституцията на Северна Македония.