Европейският съвет подкрепи нови санкции срещу Беларус след ареста на журналиста Роман Протасевич. Той бе задържан след принудително приземяване на самолета му в Минск.
Страните в Европейския съюз настояват за освобождаването на руския журналист и предприетите икономически мерки срещу Беларус са само част от предупредителните сигнали, които Запада изпраща към президента Александър Лукашенко.
При срещата на върха днес европейските власти затвориха въздушното пространство над Европа за самолети от Беларус. Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви пред представителите на страните-членки, че обхватът на санкциите може да достигне и до държавите, подкрепящи режима на Лукашенко. На срещата България е представяна от президента Румен Радев.
Заедно със затварянето на въздушното пространство Европа отправи и призив към европейските компании да не прелитат над Минск, като някои от най-големите авиолинии на континента вече прекъснаха полетите си до Беларус.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подкрепи предвижданите мерки от ЕС срещу Беларус и заяви, че Европа трябва да предприеме единни действия, за да се противопостави на нарушенията, свързани с човешките права и свободи.
"Категорично подкрепям заключенията на Европейския съвет по темата Беларус. Настояваме Роман Протасевич и София Сапега незабавно да бъдат освободени и да бъде гарантирана свободата им на движение", написа Борисов във Facebook.
Междувременно задържаният Роман Протасевич се включи с кратко видео в социалните мрежи. Той казва, че е добре, а отношението на властите към него е максимално коректно. Протасевич заявява, че сътрудничи на следствието по повод организирането на протестите в Беларус.
"Отношението към мен е максимално коректно и по закон. Сега продължавам да сътруднича и да давам показания по повод организирането на масовите безредици в Минск", заявява журналистът.
Американският президент Джо Байдън обаче се усъмни, че записът е направен доброволно и призова за международно разследване на инцидента, тъй като арестуването на представител от опозиционна медия може да се разглежда като пряко посегателство на международните норми.